hayat bilgisi - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
hayat bilgisi
idealist bir öğretmen olan afet güçverir, hiç evlenmemiş ve mesleğine kendini adamış, yirmi yaş küçük kardeşi kerem'le beraber okuldan okula sürülen biridir. bir gün, paragöz ve üçkağıtçı bir müdürün yönettiği, dar gelirli öğrencilerin yoğun olduğu üsküdar rıdvan kanat lisesine atanır ve olaylar gelişir...


 1. hababam sınıfı'yla ölü ozanlar derneği'nden beri süren "yaramaz öğrencileri hizaya sokan idealist ve düzenle kavgalı öğretmen" klişesini işleyen dizilerden. bu dizilerin de en çok akılda kalanı. belki gani müjde'nin incelikli senaryosu belki de kadronun emeğiyle böyle olmuştur, sonuçta arka sıradakiler'den sonra en uzun süren okul dizisi (3 buçuk sezon, ilk yarım sezonu kanal d gerisi show'daydı).

  dizinin karakterleriyle özdeşleşmemiş sınıf yoktu. ilkokuldayken bile birbirimizi pikaçu, törpü, arif, kopil, ortega ilan ederdik. ben her zaman ittifakla süzme olurdum, tüm kızlar da törpü rolü için birbirini yerdi... öğretmen ve öğrenci karakterleri de aslına epey uygun olmuştu (sadece öğrenciler biraz klişe, bir de hem öğrencilerin hem öğretmenlerin kendilerine özgü kullandıkları replikler vardır).

  önce öğretmenler:

  !---- spoiler ----!

  * afet güçverir: hiçbir soruna eyvallah etmeyen, sözünü ne öğretmenden ne müdürden ne de veliden esirgeyen tarih öğretmeni. genç yaşında annesi ve babasını kaybedince henüz bebek olan kardeşi kerem'i büyütmüş, hiç evlenmemiş. beyaz güvercin dediği anadol a1'i kaplumbağa kabuğu belleyip oradan oraya dolaşır, sürgün olmadığı il yoktur. kendisine hocam dedirtmez, böyle hitap edeni "hoca camide!" diye uyarır.

  * amil sağlam: müdür. paragözün tekidir, her fırsatta öğrencileri yolar ama bu çabaları her zaman afet öğretmen sayesinde engellenir. sık sık "şerefsizim" diye yeminler eden bu müdürü okulda seven yoktur (karısı dahil, hademe mennan hariç), ama bir yerlerde torpili olduğu da bilinir.

  * sevda hanım: matematik öğretmeni, amil'in karısı. annesiyle beraber amil beyi itinayla yolarlar, hatta amil sürekli öğrencileri yolmaya yer arıyorsa bu sevda hanımın bitmek bilmeyen istekleri yüzündendir. sürekli parmaklarını haç şeklinde birleştirerek "aaartı" der virgül yerine.

  * hidayet hoca: din kültürü ve ahlâk bilgisi hocası. mutaassıp biridir, özellikle solcu edebiyatçı cumhur bey'le habire kapışır. ama atışmalarına rağmen ikisi ortak yemek kitabı yazmışlardır. zaten hidayet hoca da çok sofu değildir öyle, meyhanede ek iş yapar, "okulun altında yatır var" söylentilerineyse "islam'da hurafe yoktur" diye kızar. sinirlendiği zaman "innasabirin" çeker.

  * cumhur hoca: edebiyat öğretmenidir ve eski solcudur, 12 eylül'de hapis yatmışlığı vardır. bir türlü bitiremediği cezaevi anılarını yazar. ama artık geçim derdinde bir memur olarak solculuğu tamamen laftadır, afet hanımı çoğu zaman yalnız bırakır. sürekli sol elini kaldırıp slogan atar gibi "son tahlilde" der, "şartların olgunlaşmasını" bekler.

  * emin hoca: diziye sonraki sezonlarda katılan coğrafya öğretmeni. sürekli siyah giyinir, ders dışında çok az konuşur, dersteyse öğrencileri askeri düzenle eğitir. aslında karısı ve çocuklarını bir kazada kaybettikten sonra hayata küsmüştür. yeniden hayata dönmesi afet öğretmenle tanışmaları, tüm kavgalarının ardından evlenmeleriyle mümkün olacaktır.

  * bahar hoca: rehber öğretmen. afet öğretmenin en yakınındaki isim, onun başlıca yardımcısı.

  * tekin hoca: afet öğretmenin eski sevgilisi, bir dönem dizide oynamıştı. ayrıca afet hanımın ev sahibi metin bey'in de abisidir.

  * fidan hoca: beden eğitimi öğretmeni (akrep nalan'a bu rolü vermek de güzel bir ironi olmuş). aşırı feministtir, kızlara havadan 100 verirken erkeklere ders boyunca şınav çektirir.

  bunun dışında ilk bölümlerdeki coğrafyacı taocu kadriye hanım, sürekli kemençe çalan karadenizli müzik hocası, kocasından şiddet gören kalp hastası felsefeci gibi birçok öğretmen girip çıkmıştı diziye.
  !---- spoiler ----!

  öğrencilerden de 11-b sınıfı senaryonun geçtiği sınıf olur. bu sınıftaki belli başlı isimlere gelirsek:

  !---- spoiler ----!

  * pikaçu kerem: afet öğretmenin kardeşi. ablasının aksine haylazca bir çocuktur. sınıfa çabuk uyum sağlayıp ortega, arif ve kopil'le ayırmaz bir dörtlü olur, hemen de barbie ve törpü'yle çıkmaya kalkar.

  * ortega sedat: sınıfın yakışıklısı. futbol oynar (fiziginden pek beklenmese de), hatta fenerbahçe'ye bile transferi söz konusuyken son anda sakatlanmasıyla iş yatmıştır. barbie gamze'yle olan ilişkileri senaryonun başlıca aşkıydı. ayrıca bir şeyden bahsederken "en x'inden" der hep, en klişesinden...

  * barbie gamze: sınıfın en zengini ve en güzeli. kerem'le gönül eğlendirmesini saymazsak sedat'la uzun soluklu bir ilişkisi olur, babasının onu zengin çocuğu berk'e vermesini sedat'ı kıskandırmak için kabullense de son anda düğünden kaçar (o zamanlar romantizm diyorduk da amma ağır şeymiş aslında, baştan sırf sedat'ı kıskandırmak için aslında pek te istemediği bir evliliğe he demesi, üstelik sonuna kadar gitmesi)...

  * törpü yeliz: habire tırnaklarını törpüleyen yeliz, en yakın arkadaşı gamze'yi kıskanır. sürekli ona özenir, hırsızlık da yapar babası yaşında sevgili de (neyse ki hiçbiri yargıya veya ailesine intikal etmez). tam bir külkedisi sendromu içindedir yani.

  * kopil ali: hababam sınıfı'ndaki güdük necmi'ye tekabül eder. ufak tefektir, muziptir, sınıftaki şakaların da elebaşıdır. sürekli kıbrıslı rahmeli'ye sulanır.

  * arif: sınıfın şişkosu. sürekli guinness rekorlar kitabını okur, sürekli iddiaya tutuşur. sürekli "var mısın abi" ya da "iddiaya girerim" der. sonraki sezonlarda solcu melek'le beraber olacaktır.

  * beton ayşe: sınıfın lezbo iması taşısa da afet öğretmenin ev sahibesinin kardeşi ruhi'yle çıkan erkek fatması. kız olarak değerlendirilmeye kızar, ayşe denmesine bile kızar, sürekli idman yapıp kiremit kırar. millete "eleman" diye hitap eder, öğüt verirken de "bak diyorum, eleman diyorum"...

  * kikirik biricik: sınıfın erketesi. öğretmenlerin geldiğini ilk haber veren odur. sınıftakiler "şuursuz, sıyırmış, ruh hastası" dese de severler biricik'i, ailesi okuldan alıp evlendirmeye kalkıştığı zaman bizzat kurtarırlar. keçi melemesiyle adile naşit gevrek gülüşüne benzer "ihihihihi" diye bir gülüşü vardır.

  * süzme şenay: sınıfın ineği, ayrıca en safı. en saçma şakaları bile yer.

  * rüya: kerem'in aşık olduğu kız. ayrıca ev sahipleri metin bey'in ilk evliliğinden olma kızı.

  * didem: alamancı, ayrıca amil bey'in yeğeni. afet öğretmene iftira atmıştı bir ara. ama güzelliğiyle tüm sınıfın dibini düşürür.

  * harry potter: sınıfın sihirbazı.

  sonraki sezonlarda bir sürü yeni öğrenci gelmiş, eski öğrencilerle yenileri arasında kavga çıkmıştı. son sezonda da en sevilen öğrenciler mezun olarak devam etmiş, sınıf kadrosu komple değişmişti.

  !---- spoiler ----!

  afet öğretmenin gayet renkli ev sahipleri ürperi hanımla metin bey, ürperi'nin çatlak kardeşi ruhi, yarım akıllı ve ayşe özgün manyağı odacı mennan (amil'e amirim diye hitap eder ve sürekli onun küfürlerine "x amirim" diye onaylama cevabı verir), kantinci bülbül de diğer karakterlerdi.

  son olarak, feridun düzağaç'ın seslendirdiği boş ders şarkısı da bu dizinin soundtrack'ının en önemli parçalarındandı.