1. kendinize inanmadığınız hiç birşeyi başkalarının hatrına yapmayın. zorunluymuş gibi karşıdaki kişiye sırf kibar olabilmek için evet demeyin. kendi bildiğinizi okuyun, sonuç her ne olursa olsun ben kendi isteğimle yaptım diyebilmek önemlidir. çünkü hatasız değil etik davranışlar bizi yüceltir.
 2. hiçbir kağıt parayı açmadan alma! sana uzatılan katlanmış olarak verilen parayı kontrol et!
  zira insanları aldatarak mutlu olan birileri var.
  bir çocuğa amcası yirmi lira harçlık veriyor. çocuk rulo yapılmış parayı alıp ikiye katlayıp cebine koymak için yeltendiğinde amcası uğraşma yeğenim koy cebine diyor.
  çocuk herhalde amcasından şüphelenecek değil. parayı rulo halinde gömlek cebine yerleştiriyor.
  bakkala gidip gazoz alıyor kasada açıyor, bakkal gazozu ve çocuk parayı uzatıyor. bakkal rulo halindeki parayı açınca paranın yarısı olmadığını görüyor ve yüzünde pis sahtekar, zaten büyük marketler yüzünden ne kazanabiliyorum ki bi de gelmiş sen beni kazıklamaya çalışıyorsun bakışı ile bakıyor. tabi o bakışın altında bacak kadar boyu ile sahtekarlık yapıyor utanmadan, işte bunlar hırsızlığa erken başlıyor fikri de olabilir. çocuk bunları defalarca o anı yaşarken utançla hatırlıyor.
  bakkala borçlanıyor ve parayı hemen ödeyeceğini söylüyor. bakkal komşuları üstelik, parayı ödüyor. utancından daha uzaktaki bakkala gidiyor.
  bu olayla güvensizliği öğreniyor.

  insana amcası bile olsa birileri bir yerde yanlışlık yapar, yapabilir anafikrini zihnine kazıyor.
  bir hayat tecrübesi ve bir aforizması oluyor:
  insanın olduğu yerde herşey olabilir.
 3. hayal gücünü sınırlama, hayal kurmaktan vazgeçme. icindeki çocuğu öldürme, küçük şeylerden mutlu ol, başına ne gelirse gelsin asla pes etme. kendine güven. seviyorsan git konuş. hayatı erteleme.
 4. gemilerin fırtına nedeniyle yanaşmak zorunda kaldığı güvenli limanlardan olun. çünkü birgün o fırtına son bulsa ve hatta o gemi limandan ayrılsa bile. liman limanlığından birşey kaybetmez. gemi ise bir sonraki fırtınada çaresiz kalır.

  bu arada hiçbir liman gemisiz kalmaz.