hayata bağlayan şey - youreads 1. hayatla hakiki bir bağ kurabilmek için öncelikle insanın kendi gerçekliğini fark etmesi gerekir sanırım. kendini bilmeyen ve tanımayan birinin hayatla kurduğu bağ da yanılsama olur. böyle yaşanmayacağını iddia ediyor filan değilim. bal gibi de yaşanır. ölene kadar böyle yaşayan insanlarla dolu çevremiz. çünkü kendi gerçekliğini farkındalık ve bilincine varma süreçleri zorlu süreçlerdir. kendi adıma beni hayata bağlayan şeyin bir yanılsama olmaması için çaba gösteriyorum.
 2. (bkz: anlam)

  mantıklı ya da mantıksız, iyi ya da kötü, az ya da çok bir şeyleri anlamlı bulabilenler hayata bağlanır. mesela sırık kebabı yemek hoşunuza gidiyor ve anlamlı buluyorsanız bu aktiviteyi, hayata bağlısınız demektir. sıradaki konu buna hangi yollarla ulaşabileceğiniz oluyor.
  abi
 3. kopmaya meyillidir. olmadık zamanlarda kopar, boşlukta asılı kalırsın.
  b-612
 4. san'at. sanmaktan gelir. hayalle iç içedir.

  yani gerçekliğe bağlanmak için, hayale ihtiyacımız var. ama mal gibi gözünü tavana dikip hayal kurmak değil, gerçeklikle hayalin bir arada yaşadığı sanat lazım..
 5. sonsuzluğa olan inanç.
 6. hayallerimi bırak
  umutlar senin olsun diye bir şarkı var...
  insanı hayata hayalleri bağlar ...
  hayalleri bitti mi yaşasa da tadı yoktur.
  hayalini gerçekleştirme umudu kalmayan bir insan daha çok başkası için yaşar. ailesi için mesela, çocukları için mesela.
  ama kendi için yaşamaz.
  bir gün gözlerimin ta içine bak
  anlarsın ölüler niçin yaşarmış.
 7. sadece var olmak acı verdiğinden aranan 'şey' dir. her şey olabilir. herkes olabilir.
 8. güzel günler görme umudu. neden olmasın demi her şeye rağmen yaşamak güzel şey.
 9. hayal edilen şeylerin önce umut edilen şeylere dönüşmesi, sonra umutların birer plana dönüşecek kadar gerçeğe yaklaşmaları ve en sonunda yapılan planların önemli bir kısmının gerçekleştiğine şahit olmak.

  işte insanı hayata çelik zincirlerle perçinleyen şey bu olsa gerek.
 10. kimine göre bir çocuk kimine göre de bir umut aslında. beni hayata bağlayan şey kıymetini bilmeme rağmen el üstünde tutmadıklarım.