1. ankara ilçesi.

    Polatlı'nın güneyinde yer alan bu kasaba; Şeyhbızın aşiretine mensup önemli bir kürt nüfus barındırır. ankara'nın en sözü geçen mafya babası kürt ahmet de (namı diğer ahmet turgut; sedat peker'in yeğenleri kadar yeğeni vardır) buralıdır. Oğlu da halen ilçede belediye başkanlığı yapıyor. Ayrıyeten siyaseten cumhur ittifakına her daim yakındırlar.

    kaplıcaları meşhurdur, ancak pek çok termal otel ve tesis olsa da kızılcahamam kadar bu tesislere rağbet yoktur. sakarya savaşının büyük kısmı ilçe sınırları içinde geçtiği halde bunu da ilçenin pek kullandığı söylenemez; yakın zamanlarda bir şehitlik yapmışlar.

    Hayvancılık yapılan ilçede belki de bu yüzden olacak, birçok kasap bulunur. kasapların hemen hepsi markasız sucuk satar. Bol baharatlı ve çemenli, kapkara sucuklardır bunlar. Bu sucukları en çok pahalı afyon markalarına (İkbal veya cumhuriyet) benzetirim.
    Tüm bunlara rağmen ilçe; bir çıkmaz yolun sonunda ufacık bir yerdir. Hani nuri bilge ceylan gelse film çeker. Sanırım anayollardan sapa bir yerde oluşu sebebiyle bu kadar arka planda kalmış.