hedef kitlesi düşük zekalı insanlar olan filmler - youreads 1. şahan gökbakar filmleri.
  kutsal damacana.
  bizans oyunları.
  işin aslı eski türk filmleri hariç şu an piyasada yer alan tüm komedi alanındaki türk yapımı filmler.
 2. hedef kitlesi düşük zekalı insanlar demek bence yanlış bir tabirdir.
  bu filmler çoğunlukla ya ağır dram içerir ya da basit komedi unsurları. bu filmler ya hiç mesaj kaygısı taşımazlar ya da vermek istedikleri mesajı bağıra bağıra herkesin duymasını sağlarlar. bu tarz filmler dünyanın her yerinde çekilir ve gösterime girerler. filmi izlerken seyircinin düşünmesine gerek yoktur. anlatılmak istenen nettir. bu film komedi ise espriler basit, şakalar sığdır. dram ise kesin birileri ölür ya da ölecektir, seni ağlatmaya çalışır. aksiyon ise basit bir kurgu, bol kavga ve patlama içerir. ama bu demek değildir ki bu filmleri sadece zeka seviyesi düşük olan insanlar izler. hepimiz böyle filmler izlemişiz ki bu başlığa yazabiliyoruz.
  demek istediğim, bu filmler sadece düşük zekalılar izlesin diye yapılmaz. herkes izlesin diye yapılır. bu düşüncenin altında da tabi ki gişe kaygısı vardır.

  (bkz: yukarıda adı yazılan filmler)
  (bkz: aşağıda adı yazılacak filmler)
 3. çoğu hollywood filmi diyerek genelleme yapabileceğim bir konu. amacım izleyiciye hakaret etmek değil tabi ki ancak hollywood, filmlerin geniş kitleler tarafından izlenmesi ve kar yapmak amaçlı herkesin anlayabileceği türden filmler yapan bir oluşum. akademi ödülü almış filmleri bile bu kapsamda görebilirsiniz, ki filmlerin çoğu o kadar da zeka gerektiren filmler değildir.

  edit : imla
  kimbo
 4. sinema izleyerek (sinema izlemek!) eğlenmek düşük zekalı insanların da hakkıdır. bu güruh çoğunlukta olduğundan sinema sektörü, (kapitalist kaygılar nedeniyle) günümüzdeki durumuna düşmüştür. yani aptalların sayısı, daha çok aptal olanları geçtiğinde işler düzelecektir. beklemeye devam.
 5. ön yargılı olmak istemem tabii... hatta tam şu an kimseyi kınamak istemediğim için dilimi ısırmaktayım...

  fakat, gişe ve para kaygısı güden her şey bu başlığa yazılabilir; örneğin recep ivedik, (şahan gökbakar, parayı seçmeseydi ve "dikkat şahan çıkabilir" yaşasaydı bu film asla çıkmayacak ve ben de gülebilecektim...)
  kolpaçino, kutsal damacana, hababam sınıfı merhaba, 3.5, (nasıl kirlettiler bu ismi haberleri yok...) american pie, scary movie, dabbe gibi filmler kesinlikle bomboştur...

  ha sanki ben de "duayen" miyim de konuşuyorum, yo sadece az da olsa beynim var, hepsi bu...
 6. aksiyon filmlerinin çoğu zeka seviyesi düşük insanlara hitap eder konu,oyunculuk vs hep aynıdır.üstat cem yılmaz'ın da dediği gibi girişte veriyorlar tabancayı sıka sıka ilerliyorsun.
  adam