1. benim de muzdarip olduğum durum. ama derecesi yüksek değil. diğerlerinde olduğu gibi hayatımı zindana çevirmiyor -şimdilik (gerçi 26 yaşından sonra şiddetlenir mi acaba? bilen varsa mesaj atsın) . gözlüğümü sadece ekrana bakarken, kitap okurken ve gözlerimi yoran ortamlarda (çok renkli, çok ışıklı, çok kalabalık ortamlar- e geriye ne kaldı? tuvalette takmıyorum mesela ehehe) takıyorum.
 2. sol gözümde bulunan ve gece araba kullanırken uzun farla karşımdan veya arkamdan gelen herkese küfretmeme neden olan görme problemidir. evet aynen budur.
 3. 6.50 derece miyop, 5.00 derece astigmatımla 10 sene önce bu gruba dahildim. gözlüksüz kolumdaki saatimi bile göremezken, kullandığım gözlüğün camları fiyatına lasik ameliyatı oldum. eğer ön muayenede ameliyat olur onayı verilirse tereddüt etmeden yaptırmanızı tavsiye ederim.
 4. bu benim.

  yazın para toplayabilirsem lazerle çizdireceğim gözleri. tecrübesi olan (yakını bu operasyonu geçiren, kendisi olan) mesaj kutumu kızartırsa sevinirim.
 5. yıllar önce keşfettiğim durum. ilk başlarda çok belirgin olmamasına rağmen doktora gittim ve numarası 1 bile olmayan gözlük verdi. belli süre kullanım kontrol felan bilirsiniz durumları. ama farkettiğim ilk şey gözlük takmaya başladıktan sonra göz numaramın büyümesi. burdan gözlük sektörü entrikalarına değinmek istemiyorum ama durumunuz çok "ciddi değil" ise gözlük kullanmayın. gözlük varken altı ayda yarım numara arttı, gözlüksüz geçen 4-5 yılda gene yarım numara. tercih sizin.
 6. 9.50 miyop 2 astigmat ile sanırım askere gidersem mutfağa verirler beni :/
 7. sürekli artıyor bu göz derecem. bitmiyor çilem. üzülüyorum.
 8. normal numaralı şeffaf lenslerden daha pahalı lens kullanmak zorundalardır bu rahatsızlık sahibi kişiler. lenslerin adı da sanıyorum "torik" olarak geçiyor.
 9. hem miyop hem astigmat hem kürt hem alevi olmak da vardı be. yine iyisiniz.
 10. kör olmaktan tek farkı lazer ile düzeltebilmesidi