• youreads puanı (8.86)
 1. geçen yılın yağmurlu bir haziran gecesi. orduevinde kalıyorum, üniversitedeki ilk yılım bitmek üzere. ertesi gün roma hukuku finalim var, ben hiç çalışmamışım. sevgilim ayrılık mesajı atmış, içimde bir burukluk var. orduevinden tanıdığım ve genç yaşta emekliye ayrılan bir abi yanıma geliyor, elinde bir çöp poşeti dolusu bira var. "gel bitirelim şunları" diyor, "hay hay" diyorum. bir taraftan da ben youtube'dan şarkı açıyorum.

  dördüncü kutu da bitiyor, beşinciyi açıyoruz. kafamı kaldırıyorum, uzun zamandan beri sohbet ettiğim bir kız karşıdan geliyor. davet ediyorum masaya, geliyor. birasını açıp önüne koyuyorum. biraz daha zaman geçiyor, benim kafam oldukça güzel. o'nun da kafası güzelleşmeye başlıyor. diğer taraftan abi bir şeyler anlatıyor, komik olup olmadığına bakmaksızın gülüyoruz. gülerken kafamı kontrol edemiyorum, o'nun omzuna düşüyor. kaldırmaya çalışıyorum, "kaldırma," diyor kız. "böylesi daha iyi". gülümsüyorum, uzun zamandan beri en içten gülümsemem bu. "bak şimdi güzel bir şarkı açacağım sana" diyor, ve bunu açıyor. benim içimden bir şeyler kopup gidiyor. elimi tutuveriyor, yine "böylesi daha iyi" diyor. hüznüm bir anda neşeye dönüşüyor. içim içime sığmıyor.

  abi tuvalete gitmek için müsaade istiyor, gözden kaybolmasını bekliyorum sabırsızlıkla. gözden kaybolunca, o'nun dudağını öpüyorum. geri ittirilip ağzımın tadına göre bir tokat beklerken, karşılık veriyor. arkada da "hep sonra"dan çalıyor. şarkı bitene kadar öpüşüyoruz, "şşşt, geliyor" diyor ve şarkıyla beraber öpüşmemiz de bitiyor.

  bu şarkıyı her dinlediğimde aklıma bir haziran gecesi, roma hukuku finali ertesi, yapmurlu bir hava gelir. hüzünlenirim.
 2. bu şarkıyı her dinlediğimde 13.10.2014 günü gelir aklıma, kadıköyde 70lik içtikten sonra sevgilim diyemediğim sevgilimle.... bak gene hüzünlendim...
 3. senin notalarında artık bana yer olmadığını anladığımda, hafif bir yağmur serinliği vardı fonda ve ahmet kaya'nın hüzünlü sesi. şimdi ne zaman seni düşünsem içimde bu şarkı, ne zaman bu şarkıyı duysam içimde sen çalar. öyle bir ağlarım ki içime, müzik susar, yağmur başlar.

  "ne sen leyla'sın ne de ben mecnun
  ne sen yorgun ne de ben yorgun
  kederli bir akşam içmişiz sarhoşuz hepsi bu.

  hep sonradan gelir aklım başıma hep sonradan sonradan
  hep sonradan gelir aklım başıma hep sonradan
  hep sonradan gelir aklıma hep sonradan, sonradan
  hep sonradan gelir aklım başıma, hep sonradan.

  ne sen bulutsun ne de ben yağmur
  ne sen mağrur ne de ben mağrur
  hüzünlü bir akşam susmuşuz durgunuz hepsi bu.

  hep sonradan gelir aklım başıma, hep sonradan, sonradan
  hep sonradan gelir aklım başıma, hep sonradan
  hep sonradan gelir aklıma, hep sonradan, sonradan
  hep sonradan gelir aklım başıma, hep sonradan."
 4. ahmet kaya'dan olduğu kadar deniz tekin'den de dinlemekten aşırı zevk aldığım şarkı. sadece söylemek yetmiyor sırf bu şarkıyı çalmak için gitar da öğreneceğim.
 5. ahmet kaya'nın tek sinir olduğum şarkısı. ulan birinizin de aklı zamanında gelsin be. hayır bi de anlaşmış gibi zurnanın zırt dediği yerde yollamıyor musunuz. şarkıdan soğuttunuz yemin ederim.

  ha bi de nakarat haricindeki sözleri de dinleyin bi zahmet. işleri daha da bok ediyor.
 6. ne sen leyla'sın ne de ben mecnun..

  baktım sol frame leyla'dan geçilmiyor, hatırlatma isteği hasıl oldu.
 7. var olduğumuz an kalkan hayat otobüsünü kaçırdık
  artık yaşadıklarımız
  hep sonradan anlamsızdır.
 8. huzunlenmek icin bir sebebim yok.. hani aklimin basima sonradan geldigini dusundurecek hissettirecek olaylar yasamiyorum... durgun, belki de hayatimin en durgun en sakin donemi en huzurlu donemi... ama bu sarki beni aliyor huzunlerden huzunlere atiyor.. oluyorum sana leyla, oluyorum sana mecnun, bir bulut oluyorum sonra yagmur olup yagayim diyorum yagamiyorum... boyle cok aglayayim diyorum bi olmuyor zaten bi sacma da geliyor sonra.. bi tad birakiyor agzimda aci cok aci ama su icmiyorum ustune, gitmesin tadi agzimdan diye.. oyle yapiyor.. hani alip yerden yere atmiyor.. sen bi ineyim de azicik yerden bakayim dunyaya diyorsun kendi kendine sanki.. mallastiriyor. noluyor lan dedirtiyor..
  ama iste zaten adam da bunu diyo galiba di mi! ne leylayiz ne mecnun, ne yagmuruz ne bulut.. iste durgunuz biraz hepsi bu..