1. yok mu aklımızı başımızda her daim hazır kıta bekletme yöntemi yoksa hep sonradan gelen aklımız yüzünden hep sonradan pişmanlıklara devam mı ?
  2. sonra; zamanin lineer isledigi durumlar temelinde, ardisikligi ifade etmek icin kullanilan bir kelime. ahmetten sonra mehmet veya topun icadindan sonra istanbulun fethi gibisinden.

    aklin basa gelmesi, bazi eylemlerin sonucunda ideal kazanimlarin edinilmemesiyle ilgili tavir tutum degisikligiyle aciklanabilir.

    erken donem devletler bildigim kadariyla, ayni soydan gelen bireylerden olusuyor. hasbeldaker simdi icinde bulundugumuz toplum ve baskilandigi ortadogu toplumlari acisindan bakinca bireyler aileleri akrabalariyla on plana cikip onlar icin yasiyor. destanlar mitler mesela sonraki nesiller icin tecrube aktarimi yasanmislik bilgisi tasiyor.

    eger saglikli bir aile toplum bilincine sahip cevrede buyumusseniz; hayir, akil siz akildan haberdar olmadiginiz donemde basiniza geliyor. bu kadar sansli degilseniz; hep sonradan, hep sonradan.
  3. benim aklım başıma sonradan da gelmedi. kendimi berbat hissediyorum, şu an galakside farklı gezegenlerde zeki denebilen yaşam formları varsa günün mallığı sıralamasında birinci gelebilecekmişim gibi sanki. bu kadar iflah olmama fazla zira. 19 mayıs'ın yarın olduğunu ve yarın sınava giremeyeceğini nasıl unutabilir ki bir insan? sorumsuzluk değil bu, ötesinde. zira yarın giremezsem bu demek oluyor ki bugün giriyorum. evet.