her gün yeni bir kürtçe kelime - youreads 1. evin: aşk
  evindar: aşık
 2. gej: anlayamayan insanlar için bu kullanılır. mesela kürtçenin bir dil olduğunu, insanlarin türkçe gibi kürtçe de öğrenmek isteyebileceklerini anlayamayan, buna kafası basmayanlar için gej veya gejjık diyebilirsiniz. tabi bu hafif bir kelime daha ağır anlama sorunları için bolca başka kelime de mevcuttur.
 3. sığ insana laf anlatmak her dilde zordur. hangi dili öğrenmemin bana daha faydalı olabileceğini bana salık veren kişinin akıl sağlığından şüphe ederim.

  bir insan ırkçılık ve milliyetçilik hastalığına yakalandıysa tedavisi çok zordur. ben bu yaştan sonra hiç uğraşamam.

  okuduğunu anlayamayan bir mala ders vermektense senin zihniyetine sokayım demekte bir sakınca görmüyorum.
 4. ta'l : bunun türkçe' de uzun süre karşılığını aradım.
  ta'l bir tattır. sizler acı diyorsunuz bu tada ama hangi acı dil yakan mı yoksa acıbadem acısı mı?

  en son salak bir karşılık buldum "kekremsi" imiş.
 5. aşk çeşmesi, çeşmeyi aşke değildir. kaniya evînê, aşk çeşmesi demektir. hem cigerxwîn'in bir şiirine, hem başka kişilerce seslendirilen ve şiirle bağlantısı bulunmayan bir şarkıya ismini verir. gulistan periver'in söylediği bir versiyon için. şarkıda geçen "ketim derya evine" cümlesi "düştüm aşk deryasına" diye çevrilebilir. şarkının başka, daha eski versiyonlarında isim böyle(*:ketim derya evine) geçebilir.
 6. jin: yaşam
  jîn: kadın
 7. birîna: yara
  birîndar: yaralı
  birîndarım: yaralıyım
 8. kun: göt
  bazı "entelektüel" arkadaşlarımız kendilerince yorum değeri gördüğü cümlelerinde kullanmayı çok sevdiği için bugün bu kelimeyi onların dağarcığına hediye ettim. yoksa seviyesizleşmezdim. diğer youserların affına sığınıyorum.
 9. kedî : ehil, evcil
  kedî kir: ehlileştirmek
 10. ızıl= tam karşılığı yok bu kelimenin türkçede.çok düşündüm bulamadım. hani böyle çocukken oyuncağınızı elinizden alırlar da böyle topuklarınızı yere vurarak çılgınca ağlarsınız ya veya birine çok sinir olursunuz ama birşey yapamazsınız da uyuz eder bu durum sizi böğrünüze fil oturur işte öyle birşey.
  sinirden çatlamak gibi birşey. çok seviyorum bu kelimeyi tam o duyguyu anlatıyor çünkü.