hermann hesse

Kimdir?

1877'de almanya'nın calw kasabası'nda doğdu. 1962 yılında isviçre'nin montagnola kasabası'nda yaşamını yitirdi. ilk şiirini yirmi beş yaşında yazdı. ardından peter camenzind, çarklar arasında, gertrud, rosshalde, demian ve diğer romanları geldi. birinci dünya savaşı'nda alman militarizmini protesto etmek için isviçre'ye yerleşti. ikinci dünya savaşı'nda hem naziler, hem de antifaşistler tarafından sert şekilde eleştirildi. bu eleştiriler, ayrıca sorunlu aile yaşamı ve savaş esirlerine yardım konusundaki yoğun çalışmasının sonucu ağır bir bunalım geçirdi. jung'un öğrencisi lang ona psikanaliz tedavisi uyguladı. lang ile dostluğu ruhbilime ve jung'a duyduğu ilgiyi körükleyerek şiirsel iç dünyasını zenginleştirdi. insancıllığı, barışseverliği ve insan yaşamını irdeleyen felsefesi, bozkırkurdu, narziss ve goldmund ve siddhartha adlı romanlarında özellikle belirgindir. boncuk oyunu adlı romanından sonra 1946'da nobel edebiyat ödülü aldı. doğu edebiyatına ve mistisizmine düşkünlüğü, ayrıca bireysel bunalımlara çözümü doğu felsefesinde arayışı, 1960 yıllarında canlanan budizm ve zen budizm akımlarının da yardımıyla özellikle amerikan hippi gençliği arasında en çok okunan yazarlar arasına girmesini sağladı. eserlerinin büyük bölümü türkçe'ye çevrildi.  1. alman edebiyat tarihçisi bernhard zeller'in yazdığı, yazarın ismini taşıyan biyografisi okunmaya değerdir. gençliğinden ilk eserini yayınlamasına, birinci cihan harbinden isviçre anılarına, yazarlarla; müzisyenlerle; ressamlarla olan ilişkilerinden, evliliklerinden, hayatının kitaplara yansıyan bölümlerine kadar hesse'nin merak edilebilecek birçok yönüne ışık tutuyor.

    pasifist tarafıyla almanya'da yerilen hesse, yazarlığının yanında oldukça fazla kitap eleştirisi ve tanıtımı da yazmıştır. öte yandan -kendince- kendi halinde bir ressamdır da. düşünen ve üreten insanlar için 20. yüzyılın model insanlarındandır.
  2. demian adlı eserinden aklıma kazınan şu satırların sahibi yazar: doğru insan kendi yolunu bulmalıdır. o zaman kolaylaşır yol...