hesabı kim ödeyecek tartışması yapmak - youreads 1. insanların genelde "ben ödeyecem, hayır ben, ödersen şerefsizsin" tarzı tartışmalara girmesine denir. eğer çevre fakfakirse bunun "sen öde"li versiyonu devreye girer.
 2. başka milletlerde var mıdır bu tartışma merak ediyorum. koca koca adamlar güreşiyor resmen hesabı ben ödeyeyim diye. ama her yerde olduğu gibi deneyim burada da kazanıyor.

  dedem(*:babamın eniştesi) babam ve amcam ailelerle beraber dedemin oğlunun işlettiği yerde yemek yedik. yemek üstü çay faslında dedem mescide gideyim dedi koluna girdim giderken kasaya uğrayıp hesabı ödedi. döndüğünde hadi kalkalım denince hesap güreşleri başladı. babamın kuzeni "abi bu defa benden olsun alamam" diye babamın elini tutuyor, babam "bu defa benim misafirim oldular başka sefere senden olur" diye cüzdana davranıyor, amcam "ben kırk yılda bir geliyorum benden olsun sonra aranızda halleşirsiniz" diyor. dedemse arkadan değerli gülüşüyle onları izliyor.

  güreşmek istemiyorsanız yemeğin sonuna doğru bir bahaneyle kasaya uğrayıp son derece kibar bir şekilde olayı halledebilirsiniz. hesabı alan eleman büyük patrondan aldığı için bir fırça yedi tabi orası ayrı.
 3. cüzdanıma uzanan sağ elimi sol elimle tutuyor, kendime "aaa lütfen bugün ben ödeyeceğim" diyorum. bu nasıl?
 4. american express yahut kısaltılmış adıyla amex kredi kartına sahipseniz ülkemizde bir çok yerde halen geçerli olmadığı için ne kadar karşınızdaki ile tartışsanız da yenilen taraf oluyorsunuz. kuvvetle muhtemel lüks kategori de değerlendirilen mekanlara gittiğiniz de ise garson yahut hesabi alan kisi american express kredi kartını görünce gözlerinin icerisinde dolar simgesini görebilirsiniz, masada ki tartışmalara kulak asmadan amerikan express kredi kartını alır hesabın ödenmesini sağlar. daha sonra bu kredi kartıyla alakali yorum yapacağım. (bkz: american express)
 5. bu tartışma varsa bu tartışmayı çıkaran ikinci kişiler kesinlikle samimi değildir, tecrübe sabit.
 6. erkek öder ve 'ne zaman vereceksin?' diye sorar. zira hakkıdır. lucca'da beygir gibi yemiş kız mesela. am, erkeğin hakkı. alın teri. trip yapacaksan kokoreç yiyeceksin müdür. burger king ikili gömeceksin...
 7. davet eden öder diye öğrettiler ama allah kelamı değil sonuçta duruma göre değişir.