1. parçacıklara kütle kazandırdığı ve tüm evreni doldurduğu düşünülen varsayımsal alan.

    higgs alanını anlamak için bir uzay gemisi düşünelim. uzay boşluğunda, yani havasız bir ortamda, geminin motorları sabit bir itki sağlasa bile gemimiz sürekli hızlanacaktır. eğer uzay gemimiz uzaya eşit dağılmış bir gazın içinde, mesela dünya atmosferinde yolculuk ederse motorlar uzay boşluğundaki itkiyi aynı ölçüde sağlasa bile gemimiz, havanın sürtünmesinden dolayı, o kadar hızlanmayacaktır.

    kütlesiz parçacıklar higgs alanı içinde ilerlerken alanla, uzay gemimizin havayla sürtünmesi gibi, bir etkileşime girip kütle kazanmaktadırlar ve bu kütle parçacığın doğasına ve higgs alanından hissettiği etkinin gücüne bağlıdır.

    peter higgs söyle anlatmış:

    belirli ölçeklerde bir odamız olsun ve içerisinde birbirleriyle sohbet eden insanlar. sonra kapıdan biri önemli bir kişinin geldiğini söylesin 'einstein geliyor!! birazdan burada olacak!!' bunu duyan insanlar elbette ki bir anda hareketlenecektir. einstein'ın odaya adım atmasıyla birlikte herkes ona yönelecek, hareket edecektir. einstein'ın ilerlemesini yavaşlatacaklar ve einstein ilerledikçe ona doğru yönelen insan sayısı daha daha artacaktır. böylece einstein'ın hayranı insanlar odada bir alan ve bir kütle oluşturacaktır.