1. koskoca kültür ağında hipnoz başlığı yok. koskoca derken neyse anladınız siz. seksen milyon bizi okuyor.

  türk halkının en cahil olduğu konulardan biridir. artık filmlerden mi yoksa saçma sapan programlardan mı bilemiyorum ama türk halkı hipnozu bilinçsizlik verilen talimatları sorgulamadan yapan bir durum sanıyor.

  hipnoz tam bir bilinç halidir. hatta o kadar yüksek bilince yükselirsiniz ki hatırlamanızın imkansız gibi göründüğü iki yaşınızda yaşadığınız travmaları bile net bir şekilde hatırlarsınız. hatırlamakla kalmaz tekrar yaşarsınız.

  türk toplumu gibi balık hafızalı toplumlara hipnoz uygulanmalı ve ananı da al git diyenleri hatırlatılmalı.
 2. ozet: bilincle alakasi olmayan durumdur.

  ***

  turk halkinin en cahil oldugu konulardan biridir. hipnoz, anestezi sendromunun 3 temel basamagindan biridir (diger ikisi icin (bkz: hareketsizlik) ve (bkz: amnesia) ).

  hipnoz kesinlikle tam bir bilinc hali degildir, aksine consciousness (bilincsizlik) olarak ifade edilir. apa (american physiological association) hipnozu soyle tanimlamis: "Hypnosis is a therapeutic technique in which clinicians make suggestions to individuals who have undergone a procedure designed to relax them and focus their minds." (turkcesiyle: hipnoz, bireylerin zihinlerini odaklamak ve onlari rahatlatmak icin bir prosedur uygulanmis kisilere klinisyenin onerilerde bulundugu terapotik bir tekniktir) [1].

  mayo clinic (ki iyi bi site. halkin anlayabilecegi sekilde saglikla ilgili seyler yazan bir yer. 2. derece guvenilir kaynaklardan olabilir) ise bu konuda soyle diyor: "Hypnosis, also referred to as hypnotherapy or hypnotic suggestion, is a trance-like state in which you have heightened focus and concentration." (turkcesiyle: hipnoz, hipnoterapi ya da hipnotik onerim olarak da ifade edilebilir, konsantrasyonun ve odaklanmanin arttigi trans-benzeri bir durumdur) [2].

  kelime anlami olarak "a trancelike state that resembles sleep but is induced by a person whose suggestions are readily accepted by the subject" (turkcesiyle: trans-benzeri bir durumdur, uyku gibi gorunur ama baska bir kisinin onerilerini kabul etmeye acik bir sekilde, etkilenilebilir bir durumdur) [3].

  daha da diyen 4 numarali kaynaga baksin. yeter yoruldum. ama bilincle ilgisi yoktur.

  kaynakca
  1. http://www.apa.org/topics/hypnosis/
  2. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hypnosis/basics/definition/prc-20019177
  3. https://www.merriam-webster.com/dictionary/hypnosis
  4. http://hc.rediris.es/pub/bscw.cgi/d4502286/Orne-Nature_hypnosis_Artifact_essence.pdf