• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
how i met your mother
27 yaşındaki manhattanlı mimar ted, arkadaş grubuyla kendine küçük bir dünya yaratmış bir genç. grupları dört kişiden oluşuyor: en iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi marshall (jason segel), dokuz yıldır birlikte olduğu anaokulu öğretmeni sevgilisi lily (buffy the vampire slayer’ın willow’u alyson hannigan) ve kendine özgü fikirleri olan, takım elbise giymekten şaşmayan, kızlarla tanışmak için sağlam bir yöntem geliştirmiş barney stinson (neil patrick harris). onun kalıcı ilişki kurmak gibi kaygıları yok. tersine, renkten renge koşuyor. bizim onunla tanıştığımız sıralarda lübnanlı kızları beğeniyor, bir önceki favorisi yarı asyalı kızlarmış. günler böylece akıp giderken, marshall, anaokulu öğretmeni lily ile evlenmeye karar verdiğini açıklayınca ted (josh radnor) paniğe kapılıyor. romantik ted’in bekâr kalmaya hiç niyeti yok ve eğer gerçek aşkı bulmaya niyeti varsa, onun da harekete geçmesi gerek. derken robin scherbatsky (cobie smulders) ile tanışıyor ve ilk bakışta aşık olduğunu düşünüyor. acaba sahiden öyle mi?


 1. ilk sezonları hayli eğlenceli, son sezonları laçka, sulu ve kendini tekrar ediyor.
 2. muhteşem başlayan ancak sonlarında 'artık bokunu çıkarttınız' dedirten dizidir...

  6s15b(oh honey) favorii bölümüm...
 3. friends çakması
 4. kaliteli yapımların makus talihine yenik düşmüş ve finaliyle sevenlerini üzmüştür.ayrica son bölümleride neil patrick harris'in hatrına ve alyson hannigal yani lily'nin "thank you linus" repliği için izledim sonlara doğru bozuyor yani.
 5. hastalıkta-sağlıkta, iyi günde-kötü günde, her zaman vazgeçilmezim olan; finalini çok sevdiğim, onlarla ağlayıp güldüğüm, hayatımda böyle dostlarımın (arkadaş değil dost) bulunduğu dizi.
 6. friends ile karşılaştırılınca her zaman daha altta kalan dizidir, buna ben de katılıyorum. zaten rezalet finaliyle de pek çok kişinin gözünden düşmüştür.

  zamanla komedi dozunun düşmesini de ben şuna bağlıyorum: uzun süren sit-com dizilerinde karakterler yirmili yaşların uçarı-kaçarı gençlerinden otuzlu yaşların olgunluğuna erişmiş gibi duruyorlar. bu da ister istemez oluşan bir durum. the big bang theory de bundan muzdarip bana kalırsa.

  ancak bu dizinin en önemli noktası kurgusunun bütünlüğüdür. friends bölüm bölüm kısa olaylar tadında ilerlerken bunda bir olay yıllar sonra vurgulanabiliyor, kurgusu bu yönden harika. (mesela ananas, tokat iddiası gibi)
 7. yazmış mıydım hatırlayamadım bulamadım ama 1. sezonda anneye dair dev spoiler varmış da biz o zamanlar bilememişiz. yıllar sonra belki 100.ye izlediğimde anlayabildim ^:gurur mu duysam?^^:utansam mı?^

  spoiler şu:
  annenin isminin tracy olduğu söyleniyor ^:şok ^^:şok^^:şok^
 8. final bölümünü saymazsak efsaneler arasına adını yazdırmış dizidir. tabi friends dizisinden sonra izlerseniz taklit bir dizi olduğunu varsayabilirsiniz ama friends kadar sıcak olmamasına rağmen daha çok kahkaha attırabilmeyi başarmış dizidir
 9. dunya tatlisi lily kanadali robin evlenmek isteyen ted playboy barney hukuk okuyan marshall bayildigim komedidir.
 10. aklıma barneyin ''legen... wait for it... dary'' repliğiyle kazınan, sıkıldıkça çerez niyetine çıtır çıtır izlenilebilecek çok tatlı dizidir.