hüsamettin cindoruk - youreads

 1. türkiye siyaset tarihinde akp hariç neredeyse bütün sağ partileri dolaşan, 1933 doğumlu izmirli siyasetçi ve avukat.

  siyasal yaşamına demokrat parti gençlik kollarında başlamış. ancak 1955’te bu partiden ayrılarak hürriyet partisi’nin kurucuları arasında yer almış. ancak bu parti 3 yıl sonra kapanmış.

  1960 darbesinden sonra, yassıada yargılamaları’nda eski meclis başkanı refik koraltan'ın ve 18 dp milletvekilinin avukatlığını yapmış. bu mahkemede, yargıçlara hakaret ettiği gerekçesiyle 2,5 ay hapis yatmış.

  sonra süleyman demirel’in kurduğu adalet partisi’ne katılmış. ancak 12 eylül darbesiyle ap kapatılınca, ap’nin ardılı olacak şekilde ‘büyük türkiye partisi’ni kurmuşlar. (fakat bu parti tam on beş gün sonra kapatılmış.)

  süleyman demirel, siyasî yasaklı olduğu için doğru yol partisi’nin genel başkanlığını mayıs 1985 - eylül 1987 arasında hüsamettin cindoruk yürütmüş. sonra demirel tekrar partiye dönmüş.

  kasım 1991 - ekim 1995 tarihleri arasında tbmm başkanlığı yapmış.

  turgut özal’ın 1993’teki vefatı üzerine, (o sırada cindoruk, tbmm başkanı) vekaleten 1 ay cumhurbaşkanlığını yürütmüş.

  tansu çiller dyp genel başkanı olunca, cindoruk da dyp’den ayrılıp 1997’de demokrat türkiye partisi’ni kurmuş. ama bu parti, 1999 türkiye ggenel seçimleri’nde %0,5 oy almış. bu hezimetin ardından cindoruk genel başkanlıktan istifa etmiş.

  2009’da siysete tekrar dönerek demokrat parti’nin başına geçmiş ve anap ile dp’yi birleştirmiş. ancak anap 2011’de tekrar ayrılmış. komedi gibi, adam nereye el atsa partide düşüş veya bölünme gerçekleşmiş kjhghkg