hüsnü arkan - youreads

hüsnü arkan

Kimdir?

hüsnü arkan 1958 yılında izmir’in kınık ilçesinde doğdu. 1975 yılında, bergama lisesi’ni bitirdi. ankara devlet mühendislik ve mimarlık yüksek okulu’nda üç yıl mimarlık okuduktan sonra, 9 eylül üniversitesi hukuk fakültesi’nden mezun oldu.

1985’te, kesinleşen cezası nedeniyle yurt dışına çıktı. bir yıl atina’da, beş yıl hollanda’da, iki yıl köln’de yaşadı. 1987 yılında, amsterdam’da, arkadaşlarıyla hezarfen adlı müzik grubunu kurup, avrupa’nın birçok kentinde kendi şarkılarını seslendirdi. 1990’da, şanar yurdatapan’ın düzenlemeleriyle ilk solo albümü bir yalnızlık ezgisi’ni çıkardı. kendi şarkılarından oluşan bu albümde, şarkı sözlerinin yanı sıra, nazım hikmet, can yücel, ülkü tamer, muzaffer erdost ve louis aragon’un dizelerine de yer verdi.

1993’te türkiye’ye döndü ve ezginin günlüğü’ne katıldı. grubun on bir albümüne şarkılarıyla ve sesiyle katkıda bulundu. 2005 yılında destur adlı projeyle deli bu dünya albümünü çıkardı. 2010 yılına kadar yüze yakın şarkısı yayımlandı. aynı yıl ezginin günlüğü’nden ayrıldı.

*

hüsnü arkan, türkiye’ye döndükten sonra, bir yandan da edebiyat çalışmalarını sürdürdü. ilk romanı ölü kelebeklerin dansı, 1998 yılında metis yayınları’ndan çıktı. romanda, küresel adaletsizlik ve mültecilik konularını işledi.

ikinci romanı menekşeler atlar oburlar’da, 12 eylül faşizmi koşullarını, iktidar sahipliğini, bireyin iktidarla ve kaderiyle ilişkisini işledi. bu kitap, 2001 yılında, om yayınları’ndan çıktı.

üçüncü romanı uzun bir yolculuğun bittiği yer, 2005’te yapı kredi yayınlarından çıktı. 1914 şark savaşı’nı konu alan romanda, istanbul’dan orta asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada, yüz yıla yakın bir tarihî alanda, savaşın insan kaderiyle ilişkisini inceledi.

aynı yıl, edebiyatçı yiğit bener ve levent mete’yle birlikte, ayda bir yenilenen iktidarsiz.com adlı internet sitesini yayınlamaya başladı. bu sitede yetmişe yakın makalesi yayınlandı.

yine aynı yıl, seyhan kitap’tan, hiçe doğru adlı şiir kitabı yayınlandı.

2008 yılında, uyku adlı romanı ithaki yayınları’ndan çıktı. ilk kitabındaki gibi fantastik öğelere yer verdiği bu romanda, karşı-ütopya kavramını ve siyasi alanla birey arasındaki ilişkileri eleştirdi.

romanlarında ve şiirlerinde, genel olarak, adalet, ahlak ve bireyin kaderiyle ilişkisi temalarını ele aldı.

hüsnü arkan, müzik ve edebiyat çalışmalarını halen istanbul’da sürdürmektedir.  1. solcu bi abiye benziyor
    mutlu