huzur sokağı - şule yüksel şenler - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
huzur sokağı - şule yüksel şenler
huzur sokağı, satış rekorları kırmış, her yaştan ve her kesimden insanımızın soluk almadan okuduğu, elden ele dolaşıp, adeta kapışılan bir eser olarak haklı şöhret kazanmıştır. birleşen yollar adıyla film yapılan huzur sokağı bu filmle de halkımızın büyük ilgi ve teveccühünü kazanmıştır. hasretiyle kavrulduğumuz huzurlu bir cemiyetin, bir çok ana hatlarıyla küçük bir sokakta sembolleşmiş şeklidir huzur sokağı. huzur sokağı, özlenilen huzur için. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. çok etkileyici, okurken gözlerin dolmasına engel olunamayan bir eser. yanlı bakrak okumayanlar varsa tabularını yıkıp edebi değeri yksek bu kitabı okumalı.

  !---- spoiler ----!

  bir misafir odası benim küçük kalbim,
  lakin her misafiri hemen kabul eylemez.
  biraz hırçın ve mağrur, bu esrarlı mabedin,
  kapıları kapalı, her gelen pek giremez.
  öyle bir oda ki bu, hiç bir eşya yok, bomboş,
  yalnız bir köşesinde vuran küçük bir saat.
  kapıları kapalı, üstelik bir hayli loş,
  bu kasvetli odaya verir bir parça hayat.
  bu misafir odası bir misafir bekliyor,
  köşede duran saat vuruyor tik tak-tik tak.
  gelecek diye her an günlere gün ekliyor,
  öyle bir misafir ki, bir daha hiç çıkmayacak...

  !---- spoiler ----!
 2. kendisi 60'ların ortalarında rotraut scheer adlı alman kadınla birlikte anadoluyu il il dolaşıp, valilik ve belediye tarafından devlet eli ile yapılan resmi anonslar ile çağrılarda bulunulan toplantılarda anadolu kadınlarını türbana sokmak üzere faaliyet göstermiştir. hatta türban şeklinde baş bağlama olan siyaset simgesi daha sonraları şulebaş olarak adlandırılmıştır. toplantılarının konusu "müslüman kadınlarının yükümlülükleri" başlığı altında özetlenmiştir. kendi tabiri ile rotraut scheer ile ( her nasıl oluyorsa ) bir şekilde saidi nursi müridi olan abisinin evine konuk olması ile tanışmıştır. toplantılarda rotraur scheer'in küçük yaştaki türbanlı kızı ve takkeli oğlu da hazır bulunur, kadınlara müslümanlık eşittir kapanma, kapanma da türban olarak sunulur. isteyenler şule yüksel şenlerin hayat hikayesini ya da rotraut scheeri araştırırsa türkiyede siyasal islamın yükselişini, türbanın anadoluya 60ların sonundan itibaren nasıl özel bir program dahilinde sokulduğunu görebilirler.
  erkeklerin eşlerini dövebileceğini, kadının sabretmesi gerektiğini de söylemiştir kendileri.
  huzur sokağı mı? iyisi mi, "yanlı" bakarak okumama hakkımı kullanayım ben.
  mesut
 3. milyon satan kitaplardan. bir dönem cemaat evlerinde huşu ile dağıtılmışlığı var. maksat yeşillik olsun.
 4. babamın zamanında sahip olduğu ve onun da lisede okuduğu sayılı kitaplardandı. tabii ben o zamanlardan bu yana okumak aşkıyla yanıp tutuştuğum için elime geçen kitabı hemen alıp okuyordum niteliğine bakmadan. sanırım henüz orta okula gidiyordum. o zamanın haliyle okuyup çok beğenmiştim yani aklımda öyle kalmış, sonra dizisi falan çekildi ama alakası yoktu tabii kitapla. yani ilk okuduğum daha doğrusu okuma serüvenimde ilk karşılaştığım romanlardan kendisi.