huzursuz ölüler - paco ignacio taibo ii, subcomandante marcos - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
huzursuz ölüler - paco ignacio taibo ii, subcomandante marcos
1971’de hapisten çıkar çıkmaz öldürülen bir militan öğrenciden geldiği sanılan bir dizi telefon mesajları sonucunda, ünlü polisiyeci paco ignacio taibo’nun bağımsız dedektifi hector belascoaran shayne, meksika devletinin gölgesi ve korumasında sayısız suç ve cinayet işleyen ‘morales’in izini sürmeye başlar. aynı zamanda chiapas ormanlarında, zapatistlerin soruşturma görevlisi elias contreras (ki o bir ‘huzursuz ölü’dür ve che guevara’nın ruhudur aslında) subcomandante marcos tarafından yine ‘morales’in izini sürmekle görevlendirilir. bu arada katalan romancı manuel vazquez montalban’ın oğlunun, yazarın ölümünden sonra bulduğu bazı belgeler zapatist ezln karargâhına ulaştırılmıştır... polisiye roman türünde bir siyasal önder ile ünlü bir yazar ilk defa bir araya gelerek, meksika’da iktidarın kanlı icraatlarının ürünü olan karanlığa doğru bir yolculuğa çıkarıyorlar okuru...
 1. iki yazarlı bir siyasi polisiye romanı huzursuz ölüler. yazarları ve yazılış süreci ile de özel bir öneme sahip. romanın yazarları paco ignacio taibo ii ve subcomandante marcos.

  paco ignacio taibo ii, meksikalı bir yazar, gazeteci ve aktivist. romanlarında kullandığı akıcı dil ve kurgularının sağlamlığı ile dünya çapında da sevilen bir yazar.

  subcomandante marcos 'u uzun uzun tanıtmama sanırım gerek yok. isim benzerliği değil; sub marcos, evet, tanıdığınız zapatista lideri. yüzünü görmediğimiz, adını ve yazdıklarını, mücadelesini ve sönmeyen piposunu çok iyi bildiğimiz bir isim. kim olduğunu soranlara kendisini şöyle tanıtmış: "marcos, san francisco'da bir eşcinsel, güney afrika'da bir zenci, avrupa'da bir asyalı, san ysidro'da bir chicano, ispanya'da bir anarşist, israil'de bir filistinli, san cristobal sokaklarında bir maya kızılderilisi, almanya'da bir yahudi, polonya'da bir çingene, quebec'te bir mohawk, bosna'da bir barış yanlısı, gece 10'da metrodaki yalnız bir kadın, topraksız bir köylü, gecekondu mahallesinde bir çete üyesi, bir işsiz, mutsuz bir öğrenci ve, tabii ki, dağlarda bir zapatista."

  peki bu iki insan nasıl bir araya geldi de bu roman ortaya çıktı? o da son derece ilginç bir hikaye: meksika'nın en tanınmış polisiye yazarı paco ignacio tabio ii, 1994’te, zapatist ayaklanmanın ilk günlerinde hareketi selamlayan bir makale yazar. bundan on yıl sonra bir pazar günü kapısını ülkenin en tanınmış gerillasından mesaj getiren biri çalar: uzatılan pakette "kişiye özel" notu ile birlikte kitabın ilk bölümü ve romanı beraber yazmayı teklif eden marcos'un notu vardır. taibo bu fırsatı geri çevirmez; ve roman iki yazarının kaleminden yazılmaya başlanır; yazarlar mektuplaşarak haberleşir ve tek numaralı bölümler marcos, çift numaralı bölümler ise taibo tarafından yazılarak 2005 yılında tamamlanır.

  taibo'nun kendi yorumu ile che'ye ve yıllar boyunca katledilmiş bir çok devrimciye adanmış bir roman huzursuz ölüler. stoklarda bulunması imkansıza yakın bir kitap; bir yerlerde bulma şansına erişirseniz fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederim.
  mesut