i, tonya - craig gillespie - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.50)
i, tonya - craig gillespie
tonya harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. buz pateni sporunda giderek yükselen tonya, memnun edilmesi zor annesi, eski eşi jeff gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. iki defa olimpiyat ve iki defa da skate america champion ödülünü kazanan tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında abd şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu nancy kerrigan'ı sakatlaması için birini tutar. ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller tonya için bir hayli zorlu olacaktır. (beyazperde)
  1. orijinal bir hayatın hikayesi. eğlenceli akıcı bir film, festivallerden festivallere koşacak, ödüllere boğulacak pek bir şey göremedim ben. daha ziyade en iyi film oscar'ına aday olup çok çok yüksek ihtimalle de ödülü alamayacak biyografi filmi bu. yaani vasatın üstü ama kesinlikle çok iyi değil.

    aslında tonya harding'in sıradışı yaşam hikayesi kendi doğasında oldukça dramatik. toplumun en alt sınıfında olmanın ağırlığı, fakirlik, ebeveynden gelen şiddet, ardından partnerden gelen şiddet... zorlu ve yıpratıcı bir hayat. buna rağmen öykü eğlenceli bir anlatımla ele alınmış, komedi unsuru bol.

    tonya'nın buzun üstünde olduğu sahneler, filmin müzikleri şahane. oyunculuklar, cast hiç fena değil. süresi biraz uzun. gene de kara mizahla harmanlanmış, anti-amerikan rüyası hikayesi izlemek isteyenler kaçırmasın derim. trailer