1. ispanya'ya bağlı olan ve cennet diye tabir edilen bir ada. barcelona, valencia, madrid, malaga gibi birçok ispanya şehrinden uçak veya feribotla gidebilirsiniz, benim önerim uçağa binmeniz, zira feribot hem daha pahalı hem de yolculuk daha uzun sürüyor.

  ada milattan önceki zamanlara uzanan tarihi ve bu tarihten kalan miraslarıyla görülesi bir yer. yani sadece deniz-kum-güneş değil tarihi-kültürel bir gezi imkanı da sunuyor. vikipediye göre 50.000 kişinin yaşadığı şehrin nüfusu bu tatil çeşitliliği sayesinde yazın yüzbinleri bulmakta zorlanmıyor.

  londra'da ünlenen djlerin rüştlerini ispat etme mekanı da diyebiliriz buraya.
  pacha isimli mekanın başı çektiği bir sürü eğlence kulübü yaz boyunca dünyaca ünlü djleri sahneye çıkarmakta ve sınırsız eğlence vaat etmektedir. tabi sadece dj değil çok kolay ulaşabileceğiniz uyuşturucular da bu eğlenceye katkıda bulunmaktadır. tek cümleyle günah şehri diyebiliriz kendisine.

  anlatılana göre adanın ünlenmesini; çoğunluğu hippi olan özgürlükçü arkadaşların 50'ler ve 60'larda buraya akın etmesi ve onların eğlenmesine özenen insanların hippileri takip etmesine bağlayabiliriz. ayrıca bu özgürlükçü arkadaşların sağladığı güzel ortam sayesinde birçok eşcinsel insan burada rahat rahat yaşamakta veya buraya tatile gelebilmektedir. yani sokakta öpüşen gay ve lezbiyen çiftler görmeniz çok olası. size düşen o insanları sevmek tabi.

  not: yolda yürürken biri yanaşıp "hap var cigara var" diyebilir, yadırgamayın. ben almadım, siz de almayın, günah.
 2. kalesinde aksama dogru pufları yollara atan kafesinde takılınır, dogasına aykırı adanın o ayrı