içli köfte - youreads

 1. söz konusu olan içli köfte olunca insanın diyetine son vermesi çok mümkündür.
  anadolu'nun her yöresinde ziyadesiyle güzel yapılır.

  irmik ve setik adı verilen ince bulgur yoğrularak dış harç hazırlanır. dana kıyması, soğan, kırılmış ceviz ve damak tadına göre çam fıstığı ve kuş üzümü bir tencerede kavrularak iç harç hazırlanır. iç harç dış harcın içine yerleştirilir ve istenilen dairesel şekil verilerek kapatılır.

  iki tür pişirilir. bol yağda ve fritöz tavada kızartılarak veya fokur fokur kaynayan suda haşlanarak. suda haşlarken köfteler önce suyun dibine batar. piştiğinde ise suyun üstüne çıkar. patlamasına izin vermeden tencereden alınız.

  sıcak tüketiniz.
 2. bir trakyali olarak cook begendigim bir tad!! icli kofteyi icad eden cennete gitsin.
 3. r2-d2
 4. midem konusunda iki ay daha tedavi görecek olsam da :( doktorun dediği olumlu gelişmelerden sonra kutlamak maksatlı yediğim yemek. acısız bir buçuk içli köfte yedim :) son üç haftadır sağlıklı beslenirken bir de kilo verdim zaten. o yüzden ben o içli köfteyi çoktaan hak ettim.

  arap mutfağından ülkemize gelmiş bu lezzet. eskiden yemezdim de son bir senedir denk geldiğim yerlerde yiyorum. açıkçası her yer yapamıyor. mesela ilk kez içli köfteyi yediğimde bu da nesi demiştim çünkü çok yağlı ve acıydı. yalnız o kadar güzel duruyor ki iyi ki yine şans vermişim. eğer deneyip yağlı ve acı bulduysanız birkaç yerde daha deneyin derim.

  genelde yağda kızartılır. yalnız haşlama olarak da yapılıyor. ne yazık ki haşlamasını deneme fırsatım olmadı. daha sağlıklı belli ama dışarıda hep yağda kızartılan versiyonu var.
 5. hakkını vererek yapması kolay değildir, en önemli yeri iç harcıdır.

  haşlanan versiyonunu bir kere yedim, içi normal içli köfteden farklıydı. o yüzden her içli köfteyi hafif olsun diye haşlamayın.

  dış harç artarsa yapma yapılır, iç harç artarsa sizin evde bir sıkıntı vardır : )
 6. içinde ceviz varsa, sevindirir. limon dökülür yenilir, efendi gibi yiyecektir. ıssırarak yemeyi tercih ederim.
 7. dışarda satılanları saatlerce bekliyor kızarmış şekilde, acayip bir kuru his. genelde yapması zor diye evde yapmayı tercih etmiyoruz ama en sağlıklı bulduğum yöntem yine de..
 8. güzel yapılmışını nadiren canım ister ama isteyince de gelene kadar elim ayağım titriyor. yazın da öyle olmuştu, çok güzelini yiyememiştim. şimdi görünce canım ister gibi oldu...
 9. garsona dedim ki ne kadar da pahalı. cevaben kıyma dolu ama içi dedi. neyse geldi köfteler...cidden silme kıyma doluydu..nerde bunun soğanı, maydanozu, cevizi. parası bir yana soğudum içli köfteden.
  zahle
 10. istiklalde seyyar içli köfteci vardı. sırf onun için 2 gün gittim geçtim ordan. ama yoktu.
  hayallerim yıkıldı beyaz önlüklü içli köfteci. nolur dön geri gel.