1. iş hayatında en çok para eden şey beyindir. parasını verirsin artık o beyin senin için çalışır. hem de gece gündüz, durmadan. düşünmediğin hinlikleri düşünür, çıkarlarını korur, zararları minimize karlarını maksimize edecek yolları arar. işi yapar, yaptırır kontrol eder, geliştirir, raporlar, sunar.

    aynı şeyleri bedava yapınca ideoloji oluyor.
    abi
  2. anlamına bakıldığında bunu pek çok alana yayabileceğimiz ama yalnızca karlılık olarak bakamayacağımız bir kavram. ideoloji bir tür kimlik belirler insana. sadece size bir kimlik biçmez. ama insanda olması gereken değerli bir kavram. siyaset, estetik, inanç sistemi, gündelik pratikler. hepsi bir tür ideolojiyle belirlenir aslında. bunun farkında değiliz ülkece.
    ülke de değil yalnızca, dünyada postmodernize edilerek sözde inceltilmiş düşüncelerle ideolojisizlik dayatılıyor. ama ben deneyimlediğime odaklanmak istiyorum. her varlığın seçimlerini ve dünyaya bakışını belirleyen bir şeydir ideoloji. birey olmanın sonrasında yurttaş olmanın getirdiği bir kavramdır. insanların anlamadığı şu bu kavram bu iki durum için de gerekli. insanların uzmanlaşması, derinleşmesi, gündelik pratiğinden keyif alması için gereklidir. ideolojimiz bizim yenilgilerimizi daha çekilir kılar, melankoliye saplanmamızı engeller. insanı diri tutar bir anlamda. ama ülkede bir düşünce geleneği olmayınca ideoloji entellikle snoplukla hedef tahtasına oturtuluyor. insanlar siyaset, etik, estetik her konuda çok yarım. çelişkilerle dolu. çelişkiler elbette gelişmemize yardımcı olur. ama tutarsızlık, düşüncede inat etmemek başka bir durum. içi boşaltılmış insanlarla karşı karşıya geliyoruz her gün. benim için üzücü böyle temaslar kurmak. ama düşünceler yarım olunca onun arkasında durmak da zorlaşıyor. bu kabul edebildiğim bir şey değil. insanın kişisel ilerlemesine de yardımcı bir kavram.
    sezgi