ikinci gezi eylemleri - youreads 1. artık yapılması elzemdir. zamanında katılıp destek vermiştim. halkımızın bu konuda tecrübesi var. yine yapalım ama bu sefer daha yıkıcı olmalı. tayyip dikdatörüne biz halen varız diyebilmeli.
 2. ilkine olan mudahale cok asiri oldugundan, insanlar oldugunden ve neredeyse kimse sorumlu tutulmadigindan, digerleri davalar, orgut uyeligi suclamalariyla korkutulduklari ve toplumda hic bir ise yaramadi algisi olusturuldugu icin gerceklesecegini sanmiyorum. olsa bile bu kadar buyuk kitlelerden destek gormeyebilir.
 3. ülkeyi iyice bölecek ve fanatikleri daha fanatik yapmaktan başka bir boka yaramayacak olandır.

  insanların hala görmediği bir şey var. birisine hakaret ederek, onun savunduğu şeyi yıkmaya çalışarak onu yanınıza çekemezsiniz. yaptığınız eylemi vandallıktan farklı bir şey olarak görmez.

  gezi eylemi adı altında yapacağınız şey eski düşmanlıkları ortaya çıkaracak sadece. gezide bize çapulcu diyen kesmi daha da kuvvetli bir topluluk haline getirecek ve içerisinden doğruyu gören insan çıkartmayı daha da zorlaştıracak.

  gelin yapmayın, etmeyin. zerre haz etmesem de bahçelinin bir hesabı var,herkes bir akpliyi vazgeçirse akp baraj altında kalır diyor. güzel, sağlam bir muhalefet ve doğru stratejiler için kendi partilerimize baskı yaparak iktidarı alabiliriz.

  yoksa siz sanıyor musunuz ki cumhurbaşkanı montaj değil bunlar dedikten sonra kendisini destekleyenler montaj olmadığına inanacak?
 4. şakşakçılar da bir yere kadar.

  ulan siz hala ders almadınız mı?ilk gezi eylemleri,halkın tayyibe olan bağlılığını perçinledi.
  bunda en büyük etken ise mr. ve mrs.provokatörler.

  ikinci bir gezi eylemi,hmmm....belki sinop olabilir, çünkü nükleer santral kurulacak oraya.

  ayrıca bu sefer bir ağaç yüzünden de diyemezler.benim eyleme dediğim yok,lafım eylemcilere....

  bu eylemcilerin hepsi kendini 68 kuşağından yeni çıkmış sanıyor. hepsi (ama hepsi) bir ideal uğruna değil "ayyyyh hadi marjinal olalım .s" kafasında olmak için ......(neyse)

  amaçları sadece tayyibi indirmek olsa diyeceğim laf yok,yapsınlar.lakin sadece bununla sınırlı kalmayacak. ülke bu eylemcilerin yarattığı kargaşa içinde boğularak ve hep kendimizi benzettiğimiz ortadoğu ülkelerinden "bu sefer" hiç bir farkımız kalmayacak!

  kısacası,eyleme evet (o da belki (!) ),eylemcilere hayır.
 5. arkadaşlar tespit sıçmaya geldim. kendinizi toplayın. burada yetkin sosyoloji okumuş abiler, ablalar vardır ancak bu entryde ben sıçacağım çünkü ben yazıyorum.

  tc vatandaşları arasında derin kırıklar var ve kabaca bakacak olursak toplum 3 ana kütleye bölündü. bunlar kürtler, akp yanlısı kitle ve kıyı kesim cehape kesimi olmak üzere kitleler bölündü birlikte iş yapabilme ve komşu olabilme yetileri son derece düştü. bu denli ayrıştırılması ve cehalet sakıncalı. gezi eylemlerinde bir noktadan sonra gördük ki çomar kitle gözünü kırpmadan adam öldürebiliyor. ve güç sahipleri iktidarını perçinlemek için bu katil kitleleri kullanıyor.

  gezi eylemlerinde başı çeken beyaz yakalı, özgürlüğüne müdahale edildiğini fikrinde olan topluluk olduğunu düşündüğümüzde karşı karşıya gelecek kitle bir tarafta sosyo ekonomik olarak düşük seviyede olan, dünyaya dair çok bir fikri olmayan ve kolay yönlendirilebilen topluluk, diğer tarafta ise kendisine yatırım yapmış o veya bu şekilde iyi eğitim almış topluluk. evet faydasal olarak bakarsak durumlar eşit değil. benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir olmamalı konusuna dönecek olur isek şayet evet haklı olmamalı. cehalet bu şekilde kutsandığında kendisine ve etrafına bir gram faydası olmayan bir insan stk larda çalışmış, gönüllü işler yapmış birini öldürebiliyor. (bkz: ali ismail korkmaz) canını kimse kaybetmek istemiyor. olacak eylemlerin barışçıl olmayacağını bir taraf tarafından terörize edileceğini çok iyi biliyoruz.

  cehape zihniyetine gelince 10 milyondan fazla oy alarak bir alternatif olmalı ancak içerisinde hala ve hala haziran hareketinden bi haber chp sokağa inmemeli, chp imam hatipleri kapatmayacak şeklinde söylemleri olan alakasız insanlar bulunmakta ve bu tipler de temizlenmedikçe zor.

  bahçelinin hesabı var diyen arkadaşa selam ederek hesabında 2 çay var bahçeli'nin onu da meral akşener, sinan oğan ikilisinden birisi ödeyecek gibi gözüküyor.

  yani diyeceğim o ki başkanlık ve faşist bir islami düzenden önceki son çıkış güçlü ve laik (en azından buraya eğilimli) bir sağ partinin varlığı ve akpden oy çalacak bir parti. meral akşener bu sağ kitlede bir heyecan yaratmışa benziyor. bir erken seçimde hdp 12-13, mhp 18-19 chp 25(değişmiyor zaten), akp 40-41 gibi bir tablo çıktığında ortaya çıkacak chp-mhp koalisyonu ile uçurumdan önceki son çıkış sağlanabilir. aksi taktirde gelsin iç savaş, ve yunan adaları..
 6. hadi sokağa dökülelim deyince olmuyor ilk seferde olduğu gibi her şeyin kendiliğinden gerçekleşmesi lazım.
 7. ikinci bir büyük eylemin olacağı gün ülkemizin insanlarının iran'ın kaderine ortak olacağımızı anladığı gündür.ilk önce başkanlık sistemi.sonra laiklik kalkar yavaş yavaş.bi bakmışsın çarşaflar artıyor.sonra hooop yeni bir iran.
 8. sonuna kadar fikrimin arkasındayım.
  zihniyet değişmeli doğru, ama bundan önce muhalefet (biz) zihniyeti değiştirmeli.
  ki tüm bir ülkenin zihniyeti değişsin.

  fikre saygılıyım,fikri savunanlara sorunum var.
 9. ak parti iktidardan düşecek.
  aksaray yıkılacak.
  sadece lise mezunları oy kullanacak.

  yoksa bu işin sonu yok.
 10. bu iktidarı ekonomiden başka bir şey yıkmayacağı için geçmiştekine nazaran iktidarın kaos isteklerine cevap verilecek olaylardır. pasifizmden nefret etsem de karşımızda bir adamın istikbalinden başka hiç bir insan hayatının önemli olmadığı pervasız, kolluk kuvveti ve medyayı avcunda tutan bir iktidar var. bunu en keskin haliyle kürtlere yapılanlardan görebiliyoruz.

  toplum örgütlenmeye hazır değilken bu çeşit bir isyan kadük kalacaktır. siz asgari ücretle haftada 72 saat çalışan insanı örgütleyemiyorsanız hiç bir şeyin anlamı yok. iktidar yoksul seçmenine sizi çapulcu olarak lanse etmekten imtina etmeyecektir ve başarılı olacaktır. mesele örgütlülüktür, herşeyin planlı programlı, akılcı olması gerekir. gezi gibi olması gerekmiyor.