iktidar - bertrand russel - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
iktidar - bertrand russel
nobel ödüllü düşünür, mantıkçı ve bilgi kuramcısı bertrand russell, sosyal-felsefe alanındaki en önemli eserlerden biri olan iktidar'da, oligarşiden demokrasiye, monarşiden sosyalizme, gerek ekonomik gerek siyasi, hemen her yönetim yapısını ele alıyor. aristokrat, burjuva, elit ideolog gibi birbirinden farklı azınlıkların oligarşik iktidarlarını, demokrasi gibi kitlesel yönetimleri, çoğulcu lider tiplerini, geleneksel, yalın ve devrimci iktidarların toplum üzerindeki birbirinden farklı etkilerini, en yaygın sosyal güç kaynağı olarak gördüğü organizasyonları inceleyen russell, marx'ın mülkiyette, freud'un cinsellikte bulduğunu iktidar istenci'nde buluyor.

bağnazlık, hükümetsel dogma, çıkar grupları, sendikalaşma, seçmen yorgunluğu gibi konulara değinen, siyasal aydınlanmanın ve insan bilinçlenmesinin nasıl barış getireceğini gösteren iktidar, zihinsel özgürlük ve içgüdüsel mutluluğa çağrı niteliğinde bir yapıt.
(tanıtım bülteninden)
  1. iktidarın türlerini, çeşitlerini ve yöntemlerini sınıflandıran güzel bir kitap. bertrand russel gibi bir ustanın gözlemlerinden