ilhan deliktaş

Kimdir?

1983 yılında sivas’ta dört çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. geniş bir kütüphanesi olan, evde okumaya ilgi duyan ailenin kitaplarla büyütülen bir ferdi oldu. her çeşit ağaç ve çiçekle dolu bahçeli bir evde geçirilen zaman, kurulan hayaller yazar olma arzusunun temelini oluşturdu. herkesin bir enstrüman çalabildiği bir ailede yetiştiği için geleneksel sazlara ve batılı enstrümanlara ilgi duydu. bir süre enstrüman yapıp satabilmek için saz ustasının yanında çalıştıysa da yazar olma hayali onu turgut özakman’la tanışmaya götürdü.

usta-çırak ilişkisi yazma tutkusuna boyut kazandırdı. ankara üniversitesi d.t.c.f. tiyatro bölümü dramatik yazarlık anasanat dalı’ndan mezun oldu. bir yandan tutkuyla yazı yazarken diğer yandan geçimini sağlamak için ingilizce öğretmenliği, yardımcı oyunculuk, müzisyenlik gibi işler yaptı.

öğrencilik hayatında yazdığı tiyatro oyunları ona referans oldu ve bir süre senarist olarak çalıştı. reklam filmleri yazdı. japon kültürüne ve edebiyatına özel ilgi duydu. japon dilini özel dersler alarak öğrendi.

kendini “kâğıttan mabedimde kalemimin kuluyum, kendimden akarım ben, hep kendimle doluyum” cümleleriyle tanımlayan yazar kırtasiyeye özel ilgi duymakta ve dolmakalem koleksiyonu bulunmaktadır.

kendini türk edebiyatının roman geleneğinin devamı olarak gören yazar öncü romancıların disiplinini ve ahlakını örnek almaktadır. “çağınızın onurlu tanığı olun” cümlesini düstur edinmiştir. ankara’da yaşamakta ve yazmaktadır.


  1. kendisini tanımış olmaktan mutluluk duyduğum, dünya tatlısı ve gelecek vaadeden genç bir yazar...