ilk kez dilencilik yapacaklara tavsiyeler - youreads

 1. aklın yolu birdir. eskiden beri dilenciler kendini acındırmaya çalışır. yerde sürünerek dilenen adamın kalkıp mersedese bindiğini eskişehirli pek çok yazar görmüştür. kendini sakat bırakıp dilenen insanların varlığını duydum.

  annem kanser benim evimi yenileyin diyerek bile para toplanabiliyor.

  ancak benim gördüğüm en etkili dilenen çocuk izmir alsancaktaydı. aslında dilenmiyordu bile ama kaç lira topladığını tahmin edemezsiniz. çocuk rezil delik deşik kıyafetlerle bir elektrik direğinin altında oturuyor. ayağında ayakkabı yok. eline almış bir defter kalem ödev yapıyormuş gibi yapıyor. her geçen insan abartmıyorum her geçen insandan para aldı. napıyorsun sen burada diye soranlara ödevimi yapıyorum evimizde elektrik yok. ödevimi yapmazsam öğretmenim kızar. babam dilen diyor ama ben dilenmem diyor çocuk. kitapları çok sevdiğinden ama alamadığını söylüyor ve ağlıyor. bir saatte üç yüz lira topladığını gördüm. lanet olsun profesörlüğe de atom mühendisliğine de dedim ve yoluma yürüdüm.
 2. suriyeli dilencilerin bol olduğu bir ortamda dilenin türk olduğunuz da belli olsun ve gelsin paralar
  wtf
 3. ilk dilencilik deneyimimi anlatayım o zaman. umarım bir daha yapmak zorunda kalmam. şehirlerarası otobüs terminalinde otobüs çok kısa bir duraklama yaptı. her an kalktı kalkacak. hemen wc'ye gitsem beklermisiniz dedim. tmm dediler. koşa koşa taaa terminalin öteki ucundaki tuvalete gittim. bi baktım turnike yapmışlar 1tl atarak giriliyor. ancak çanta cüzdan herşey otobüste. onca yolu geri koşamam beklemez otobüs. wc'ye de girmesem olmaz kaç saat yol çekicez. etrafa bi bakındım başka çarem yok. ilk gelen delikanlıya 1 tl'niz varmı diye sordum. suratıma öyle kötü baktıki. etrafa bakıyorum kime rica etsem diye. neyseki wc ye gelen bayanlardan biri durumu anladı bende var dedi. öylece girdim.

  yani çok şükür durumum iyi, dilenmek zorunda değilim, işim var gücüm var ama işte o an olmayınca olmuyor. o 1 tl olmadan tuvalete girilmiyor. ama turnikenin üstünden atlamak hiç aklıma gelmemişti onuda sonradan akıl ettim ama yinede atlarmıydım bilmem. yakalasalar bide ona uğraş dur.

  o günden beri de mümkün olduğunca geri çevirmem hiç bir dilenciyi.
 4. benim gibi salakları bulup yolda kaldığınızı söyleyin, aklıma hep o sekiz saat yürüyüp ayaklarımın kanadığı gün gelir, mutlaka ellerim cebime gider, çantama gider. bir de taktik önemli, geçen gün iki tane suriyeli dilenci kardeşim arasında şöyle bir tavsiye konuşması geçiyordu, '' ben türkçe konuşcam, sen de arapça konuş tamam mı? ''