• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
Yazar homeros
ilyada - homeros
ılıada, homeros`un troya savaşı`nı anlatan destanıdır. yunancada odise ile birlikte en eski edebiyat olduğu düşünülen epik bir şiirdir. eldeki veriler ışığında homeros tarafından mö 7. ya da 8. yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir. (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. savaşın trajedisi ve insanlara getirdiği onur ve şerefin kontrastını en iyi şekilde anlatan epik şiir. günümüz romanlarına daha çok benzeyen odysseia'dan çok daha derin ve etkileyicidir.

  kitabın en güzel ve etkileyici kısmı, troy'un kralı yaşlı priam'ın, aşil'in çadırına gizlice girip dizleri üstüne çöküp elini öperek, ondan oğlu hektor'un cesedini alıp gömmek için izin ister. aşil, savaş boyunca kendi ile barışamamıştır. ne yapsa ne etse de huzuru bulamamıştır. huzuru bulmasını sağlayan nokta da priam'ın şehit olmuş oğlunun cesedi için, düşmanın çadırına girecek kadar cesur olmasıyla etkilenmesi ve onun bu isteğini yerine getirecek kadar bağışlayıcı davranmasıdır. huzur getiren şey savaştaki şan ve kahramanlık değil, düşmanının insanlığını kabullenmek ve merhamet göstermektir. ve ilyada'da bunun hakkındadır aslında.

  “işte böyle yapıldı atları iyi süren hektor'un cenaze töreni."
 2. böyle bir şey yok. beni sürekli kendi zaman dilimine çeken bir eserdir. henüz bitirmedim ama her bölüm bitince güzel troya'nın sonunun yaklaştığını hissederek biraz daha hüzünleniyorum. selam olsun ilyon'u savunurken mertçe ölen hektor'a...