• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
imkansız hayat - eduardo berti
eduardo berti, öykü ve romanlarıyla olduğu kadar, borges üzerine çeviri ve çalışmalarıyla da ünlü bir yazar. imkânsız hayat, berti'nin pek çok dile çevrilmiş, büyük övgüler almış bir kitabı. bu kısa kısa öyküleri okurken, berti'nin pek çok konuda düşüncelerini de almış oluyorsunuz kuşkusuz, çünkü öyküyü "belli sınırlar içinde" görmüyor yazar. tersine, tüm kısalığına karşın sınırlara her anlamda karşı çıkmak zorundadır öykü. onun "bıçak sırtı" yolculuğu da bunu gerektirir. yaşamın sıradanlığının, tutarlılık, ilkelilik ve görünen tüm baskıcı kuralların karşısında, imkânsız hayat. ama, daha adından başlayarak şunu söyleyebiliriz: düşlediğimiz hayat, imkansız olduğu için güzel değil midir biraz da?
  1. kitap, kısa öykülerin toplamından oluşmaktadır ve sıradan bir hayatın içinden çektiği anıları öylesine güzel bir şekilde derlemiş ve şahsına uygun bir şekilde değerlendirmiş ki oluşan bu kısa öyküler okurken başka bir dünya'ya yolculuk yapmışsınız gibi bir etki bırakıyor. geç tanıştığım için buruk bir pişmanlık olsa da şu an sadece iyi ki okumuşum diyebiliyorum.

    "hayvanların konuşmadığını söylemek yanlıştır. her birine, insan kulağına gitmeme koşuluyla, diledikleri dilde tek bir sözcük söyleme hakkı bağışlanmıştır. birçok hayvan dil seçimine karar veremez çünkü hayvan gözünde her dil farkli nedenlerle onlara kusurlu görünür."