• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
inception - christopher nolan
dom cobb (`leonardo dicaprio`) çok yetenekli bir hırsızdır. uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. bu, gelişini sadece cobb’un görebildiği bir düşmandır.

olay yeri ise zihniniz.


 1. bu filmden sonra yaşayan en zeki yönetmenlerden biri olan nolan'ın düşüşü başladı bana göre..(bkz: ınterstellar) da bu na dahil..hala en iyi filmi the prestige'dir benim için.
 2. üniversitede sınav sorularımızdan biri olmaya hak kazanmış aslında çok şey anlatan fakat çok kişinin yüzeysel bakıp pek anlayamadığı derin film.=)
 3. nolan kardeşlerin en iyi filmlerinden bir tanesi. izledikten sonra uzun bir sure kendinize gelememeniz en keyifli yanı bence. bir çok kez izlenir, tıpkı kardeşlerin en son filmi interstellar gibi. her iki film de mukemmel.
 4. 2010 yılı amerikan yapımı, 148 dakika süren ^:nerdeyse iki buçuk saat^, başrollerinde leonardo dicaprio, michael caine, joseph gordon-levitt ve ellen page gibi isimler bulunan aksiyon, bilim kurgu, fantastik film. filmin müziklerini aynı zamanda "batman - the dark knight", "pirates of the caribbean", "lion king" filmlerinin de müziklerini yapan hans zimmer'dir.
 5. yakın çevremde bu filmi beğenenler interstelları beğenmiyor, interstelları beğenenler bunu. hangisini önce izleyip diğeri için nasıl bir beklentiye giriyorlar bilmiyorum ama interstelları izlemeyi erteliyorum biraz da bu yüzden.
  mesut
 6. acaba biohacking yöntemleri ile rüyada öğrenme sağlanabilirmi ?gibi sorular sordurabilir. demek istediğim mesela vir hap atsak 1200 sayfalık kitabı okumadan sadece sayfa çevirerek bilinçaltımıza atıp sonra uykuda defalarca tekrar etsek ezberleyebilirmiyiz,yada rüyada defalarca şut antrenmanı yapsak reflekslerde iyileşme olurmu?hepsini geçtim mutlu olduğumuz anıları tekrar yaşayabilirmiyiz? yani süpernaturaldeki cenneti burada kurabilirmiyiz?
 7. en baba bilim kurgu bilimlerinden biridir. insanda kalıcı bir etki bırakıyor. nolan'ın etkileyiciliği bu filmde de çok üst düzey.
 8. bilim kurgu gibi görünse de felsefi alt metni de bulunan şaheser. "gerçeklik" sorgusunu film boyunca yaptırır ve film sonunda rüyada mıyım sorusunu sorarsınız kendinize. ve galiba evet, insanlar uykudadır, öldükleri zaman uyanırlar.
 9. sana filleri düşünme desem neyi düşünürsün?
  filleri