• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
inception - christopher nolan
dom cobb (`leonardo dicaprio`) çok yetenekli bir hırsızdır. uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. bu, gelişini sadece cobb’un görebildiği bir düşmandır.

olay yeri ise zihniniz.


 1. bir açıdan garip bir korkutucu yanı vardır bence. bitirdikten sonra "ya uykudaysam?" sorusudur o 'garip' korkutucu yanını oluşturan.
 2. buna da overrated diyeni allah çarpar. filmden sonra google' a girip "rüyaya girme aleti" yazmışlığım var.
 3. rüya göremeyenlerin ilgisini fazlaca çeken film. ondan fazla izledim sanırım. her seferinde de zevkle izledim.

  !---- spoiler ----!

  öncelikle tekrar özet geçmek gerekirse film şu iki infografikte gayet güzel özetlenmiş:
  http://www.jennabeardcreative.com/images/inception-poster-interior.png
  http://images.fastcompany.com/upload/InceptionArch_Slusher.jpg

  teorim: evet cobb rüyada. ancak mall ile girdikleri rüyada değil. üç katlı rüyaya girmeleri için gereken kimyasalları hazırlayan yusuf'un mekanına gittiklerinde girdikleri rüyada. hatırlarsanız o rüyanın hemen ardından totemini test etmek üzereyken; saito karakteri adamımızın yanına gelip, "iyi misiniz bay cobb" diyerek dikkatini dağıtıyordu. fırıldak halen o rüyada olduğu için durmadı son sahnede.

  !---- spoiler ----!
 4. aklıma umay umay'ın " sen hangi yalanı hayat sanıp ölüyorsun?" sözlerini getirir.

  gerçekliği sorgulayan, bunu yaparken de filmi görsel şölene dönüştüren harika bir yapım.
  hikayenin sürükleyiciliği öylesine kuvvetli ki; her bir sahneyi daha dikkatli izlemek gayretinde hissediyorsun kendini onca karmaşıklığın arasında. ve bu şekilde seyirciyi canlı tutabilmek senaristler başta olmak üzere tüm ekibin başarısı. senaryo ayrı bağlayıcı, oyuncular ve efektler ayrı..
  size ise sadece geriye yaslanıp bu şöleni keyifle izlemek kalıyor.
  kurgusu ile büyülendiğimden beri, geriye dönüp baktığımda 6 kez izlediğimi farkettiğim film.
  bir yedinci neden olmasın?
 5. olağanüstü bir hikaye, sıradışı kurgu ve rolünün hakkını veren oyuncular.
 6. şimdi size filmi ikinci kez izletecek olan bir teori ;
  şimdi cobb (*:leonardo dicaprio) film boyunca parmağında evlilik yüzüğü takar.
  bu yüzük cobb sadece rüyada olduğu zamanlar parmağında görünür. filmin son sahnesinde elinde yüzük görülmediğinden dolayı o fırıldak durur.

  artık durdu mu durmadı mı diye endişe etmeye gerek yok.
 7. tek kelime mükemmel. yıllar sonra da unutulmayacak ve konuşulacak bir film olacaktır.
 8. !---- spoiler ----!

  filmdeki en önemli vurgulardan bir tanesi rüyaların başlangıcını hiçbir zaman hatırlamıyor oluşumuzdur. nasıl geldik oraya bu konuda hiçbir bilgimiz yoktur. bu teori ise kaos'un temelsizliğine bir vurgudur. bilinçaltının derinlerine indiğimiz anda kaosun pençesine düşmüşüzdür ve orada hiçbir şeyin temeli yoktur çünkü her şey başka bir boyut altında sürekli değişim halinde ilerlemektedir.

  !---- spoiler ----!
 9. christopher nolan adlı dahinin efsane filmlerinden yalnızca bir tanesi. ayrıca leaonardo dicaprionun karısının ardından acı çektiği filmlerden de yalnızca bir tanesi, her filminde aynı acıyı yaşıyor zira.
  ancak film gerçekten harika, kötüleyeni sevmem, babasını da sevmezdim.
 10. şahsen bu filmi izleme nedenim ne leo ne nolan. tavsiye üzerine de izlemedim. popüler olduğu içinse asla izlemedim. yegane nedeni hans zimmer. (bkz: hans zimmer)