• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
inception - christopher nolan
dom cobb (`leonardo dicaprio`) çok yetenekli bir hırsızdır. uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. bu, gelişini sadece cobb’un görebildiği bir düşmandır.

olay yeri ise zihniniz.


 1. bu filmden sonra yaşayan en zeki yönetmenlerden biri olan nolan'ın düşüşü başladı bana göre..(bkz: ınterstellar) da bu na dahil..hala en iyi filmi the prestige'dir benim için.
 2. filmin sonunda topacın durduğuna inananlara selam olsun.
 3. yakın çevremde bu filmi beğenenler interstelları beğenmiyor, interstelları beğenenler bunu. hangisini önce izleyip diğeri için nasıl bir beklentiye giriyorlar bilmiyorum ama interstelları izlemeyi erteliyorum biraz da bu yüzden.
  mesut
 4. bilim kurgu gibi görünse de felsefi alt metni de bulunan şaheser. "gerçeklik" sorgusunu film boyunca yaptırır ve film sonunda rüyada mıyım sorusunu sorarsınız kendinize. ve galiba evet, insanlar uykudadır, öldükleri zaman uyanırlar.
 5. sana filleri düşünme desem neyi düşünürsün?
  filleri
 6. rüya göremeyenlerin ilgisini fazlaca çeken film. ondan fazla izledim sanırım. her seferinde de zevkle izledim.

  !---- spoiler ----!

  öncelikle tekrar özet geçmek gerekirse film şu iki infografikte gayet güzel özetlenmiş:
  http://www.jennabeardcreative.com/images/inception-poster-interior.png
  http://images.fastcompany.com/upload/InceptionArch_Slusher.jpg

  teorim: evet cobb rüyada. ancak mall ile girdikleri rüyada değil. üç katlı rüyaya girmeleri için gereken kimyasalları hazırlayan yusuf'un mekanına gittiklerinde girdikleri rüyada. hatırlarsanız o rüyanın hemen ardından totemini test etmek üzereyken; saito karakteri adamımızın yanına gelip, "iyi misiniz bay cobb" diyerek dikkatini dağıtıyordu. fırıldak halen o rüyada olduğu için durmadı son sahnede.

  !---- spoiler ----!
 7. gerçekten iyi bir film, derin, düşünülmüş, zekice bir izleyici bir filmden başka ne ister ki? yıllar geçse bile değerini koruyacağına inanıyorum. bizim el castillo mağarasındaki el izlerine hayret etmemiz gibi gelecekte de bu filme hayretle bakılacak zannimca.
  rüyalar garip ve eğlenceli olsa da daha önce üzerine hiç düşünmediğimi farkettim, iç içe geçmiş alemlerden oluşan evren hipotezini rüyalarla bütünleştirmek aklımın ucundan bile geçmezdi.
  ozgun konuya sahip filmlerde olanın aksine bu filmdeki son da bir harikaydı.
  henüz izlemeyenlere çok güzel bir zamanda izlemelerini tavsiye eder,anlayamadığım birkaç kısım hakkinda bilgilendirebilecek youserlara selam eder, benim gibi begenenlerin gozlerinden öperim.
 8. böyle filmlerin en sevdiğim özelliği, filmi izledikten sonra hakkında girilen yorumları ve teorileri okumanın çok keyifli olması.

  inception hayli popüler bir film olunca, muhabbeti her yere cıvık cıvık düşünce, izlemeyi tam altı yıl ertelemiş bir ben buldum karşımda ve bu beni bir üst rüya katmanına taşımak için önce filmi izledim ardımdan da başımı mikrodalganın içine sokup, 10 dakikalığına cihazı çalıştırdım.

  ve şimdi buradayım. ve şimdi yorumum bitti.
 9. 2010 yılı amerikan yapımı, 148 dakika süren ^:nerdeyse iki buçuk saat^, başrollerinde leonardo dicaprio, michael caine, joseph gordon-levitt ve ellen page gibi isimler bulunan aksiyon, bilim kurgu, fantastik film. filmin müziklerini aynı zamanda "batman - the dark knight", "pirates of the caribbean", "lion king" filmlerinin de müziklerini yapan hans zimmer'dir.