• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (3.81)
incir reçeli - aytaç ağırlar
"televizyon için skeç programları yazarak hayatını kazanan metin’in en büyük isteği, yazdığı senaryolardan birinin filme çekilmesidir. fakat senaryoları sürekli yapımcılar tarafından geri çevrilen metin, yine böyle bir olayın akşamında gittiği barda duygu ile tanışır. metin zil zurna sarhoş olan bu kıza evini açar, fakat ertesi sabah uyandığında kısacık bir not bırakan duygu çoktan evi terk etmiştir..."


 1. şimdi şöyle ki, bok gibi olan filmdir. zaten çekim teknikleri/tarzı olsun bazı sahneleri olsun esintidir (çalıntı demiyorum ayıp olmasın diye). metroda kalabalığın içinde kulak kulağa konuşmalarından tut, halil sezainin kızın totoş olduğunu öğrendikten sonra göğüs kamerası eşliğinde allak bullak sokaklarda koşturmasından, ard arda hızlı çekimlere ( su damlaması, çakmak çakma, postit yapıştırma gibi ardı ardına gelen), hanım kızımızın amelie'yi andıran enteresan küçük sapıklıklarına ve hatta filmin komple amelie'yi andıran şapşik müziklerine kadar.. çok pis esintidir.
 2. bu filmi insanlarin neden abarttiklarini anlayamiyorum ve galiba bu filmi sevmeyen bir tek ben varim
 3. !---- spoiler ----!

  eğer duygusal hastalık hikayesini sömürüp paranın gözüne vuralım dışında bir derdi varsa bile kaş yapayım derken göz çıkarmış filmdir zira o insanları anlamamış sadece onlara acındırmış , normal cinsel hayatları ya da uzun bir ömürleri olamayacağı gibi önyargıları romantizm adına körüklemiş filmdir. toplum tarafından dışlanan hastalık grupları ile ilgili ne zaman ben x tadında örneğin dik duran bir portre çizebileceğiz bilemiyorum.o insanlar bırakın cinsel ilişkiye girememeyi sağlıklı bebek sahibi bile olabiliyorlar. buyrunuz link. bu arada bu konudaki dernekler sağlıkçılar bilmemkaçbin sinemada aynı anda gösterime giren , dvd si çıkarılan bir önyargıyla nasıl savaşır güçleri nasıl yeter bilmem.derdin önyargı yıkmaksa bir film yapardın o insanlar hem sevişir hem etrafla savaşır üstüne çocuk bile yaparlardı bizde demek ki bu insanlara vebalı gibi davranmaya gerek yokmuş derdik. vay be ne savaştılar abuk sabuk yargılarla aşk da böyle birşey aslında o da bir kavga derdik. tabi nerede o orjinallik nerede o sahilik.

  !---- spoiler ----!

  http://pozitifyasam.org/tr/bulasi-ve-korunma-yollari.html
 4. liseli ergen kızların ve kendini ergen hissedenlerin bayıldığı sıradan bir türk filmi. tüm türk filmi klişelerini içinde barındırmaktadır.

  şimdi senaristin aklına bir cümle gelmiş; ''asıl ucuz olan beş kuruş vermeden savurduğunuz yargılarınız'' bu cümleyi karaktere söyletebilmek için kasmış da kasmış ve saçma sapan bir yanlış anlamanın sonunda nihayet bu cümleyi o karaktere söyleterek ergenlerin gönlünü fethetmiş.

  bu kadar sert eleştirmemin tek nedeni fazlasıyla overrated oluşu. sıradan bir hollywood filmi ayarında. böyle duygusal sayısız hollywood filmi var hem onların çekimleri ve oyunculukları çok daha iyi bundan.

  incir reçeli sendin aşkım repliği ise yarar.

  burası değil belki başlığı ama ben bu filmin ikincisini sevdim. çünkü hem mekanlar, hem kadın oyuncu benim yaşam tarzıma, sevdiğim kadın tipine çok uygun olduğundan daha çok kaptırdım kendimi filme, hepsi o.
 5. filmin gerek senaryosu ve başrolleri hariç diğer oyuncuları, çoğu sahnesiyle fazlasıyla itse de insanı toplamda on dakikalık sahnesi için yeniden izlenilebilir hakikaten . ikili gerçekten de bazı sahnelerde fazlasıyla doğal izlenimler vererek dikkatimi çekti.

  incir reçeli sensin aşkım mottosuyla hayatımızın belirli bir döneminde kafamızı patlatanların da dişleri çürür inşalla.
 6. girdi'de filmle ilgili açık ve seçik bilgiler vardır. filmi izlememiş olanlar okurlarsa üzülürler. söylemedi demeyin.

  !---- spoiler ----!

  2011 yılında çekilen şaşırtıcı olmayan bir türk filmi. çok güzel başlayıp, çok güzel devam eden bir film nasıl bu kadar sıkıcı bitebilir diye düşünmekteyim hala. yataktakini sevgili zannetmek kadar saçma bir mazeretle kızdan ayrılmalar, bunalımlar...sonra tüm bu bunalımdan bir senaryo çıkarmak...anlamsızca hayata geri dönmek...bir yerden sonra adamın intihar edeceğini düşünüyordum ve hatta bekliyordum. hadi o da olmadı, filmin sonuna doğru sevişirler diye düşünüyordum. hani, adam kızı o kadar seviyor ki öleceklerini bile bile sevişiyor onunla. hiçbiri olmadı. adam kızı yanlış anladı. kız öldü, adam maymun oldu. emin olun filmin başlangıcı çok daha sürükleyici ve sonunu izlemeden de çok şey ifade edebiliyor.

  !---- spoiler ----!
 7. film candır kesinlikle otur izle, duygusal yanı güçlü, aksiyon veya romantizmi damardan almak isteyenlerin filmi değildir pek. en doğru tanımı olsa olsa romantik drama olurdu sanırsam.
 8. film değildir. 2 saatik anlamsız bir videodur.
  wcsit