independence day - roland emmerich - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
independence day - roland emmerich
kurtuluş günü (özgün adı: independence day), 1996 yapımı abd bilim kurgu filmi. aynı zamanda 'id4' kısaltmasıyla da bilinir. düşman uzaylıların dünyayı istilasını anlatmaktadır. roland emmerich tarafından çekilmiştir. roland emmerich, yapımcısı dean devlin ile senaryoyu yeniden yazmıştır.

film, 3 temmuz 1996'da izleyicinin karşısına çıkacak diye planlanmıştı. filmin konusu 2 temmuz günü başlıyordu ve bundan dolayı filmin yüksek ilgi göreceği tahmin edildiğinden, çoğu sinemada 2 temmuz 1996 akşamı film gösterime girdi. gösterimde olduğu süre boyunca gişe rekorları kırdı. 1990'ların ortalarından sonlarına kadar -felaket film- türünde hep ön plandaydı. kurtuluş günü, 1996'da amerika'da en çok izlenmiş filmdir.[kaynak belirtilmeli] amerika'da 2 temmuz 1996'da, türkiye'de ise 4 ekim 1996'da gösterime girmiştir.

*wikipedia
 1. göçebe uzaylıların dünya'ya kamp kurmak istemeleri ve bu uzaylı istilasını yine muhteşem amarikamızın engellemeye soyunduğu aksiyonu bol bilim kurgu filmi.

  muhteşem amarikamız olmasaydı, hatta will smith olmasaydı dünya diye bir gezegen olmayacaktı.

  anlattığı hikayeyi daha kısa bir sürede anlatabilir miydi bilmiyorum, ama 2 saat 25 dakika da az bir süre değil hani.

  filmde yer yer "selam çakma" lar da mevcut. evet, kendinden önceki ve türünün en iyi örneklerine çaktırmadan selam çakmıştır yer yer.

  her şey bir kenara, uzaylılar üzerinden bize; insanoğlu'na ne olduğumuzu göstermektedir.

  düşünsene, bir araziyi çeviriyorsun, oradaki ağaçları kesiyorsun, hayvanları avlıyorsun, karınca yuvalarını, örümcek ağlarını, kuş yuvalarını yıkıyorsun ve diyorsun ki "siktirin gidin lan burdan. burada artık ben yaşayacağım." eh tabii, zavallı hayvancıkların bizim gibi müthüş amarikası olmadığı için mecburen ya yok oluyorlar, ya göçüyorlar falan filan. biz de az uzaylı değilmişiz hani... neyse...


  şimdi oturup şöyle mantıksızlıklar var, böyle saçmalıklar var demeyeceğim elbet. oturun izleyin, keyif alın.
 2. öncesinde de mirildanilirdi ama "dunyayi kurtaranlarin hep amerikalılar olması" geyiği bu filmle beraber ayyuka cikmis, almış yurumustur.

  keyifli bir seyirliktir ama holywood film endustrisinin o yılların sınırlı görsel efektlerinin açığını izleyiciyi isitme kaybina ugratmayi dahi goze alarak sonuna kadar verdikleri ses efektleriyle kapatma tercihi nedenli sinemada izlemesi pek keyifli değildir.

  bu filmden çıktıktan sonra bir müddet dudak okumuştum.^:swh^