1. 23 haziran 2016 perşembe günü yapılan "brexit" ile avrupa birliği'nden ayrılma konusunu referandum etmiş ülkedir. sabahtan beri haberlerde ingilizlerin üyelikten kesin ayrılıklarının sonuçları masaya yatırılmış durumda. bu referandum sonunda çıkan sonuç hukuki olarak bağlayıcı değildir. fakat britanya gibi demokrasi geleneği oturmuş ülkelerde bu gibi sonuçlar siyasi hareketlilik sağlayabilir. evet, ülke ve hatta krallık üyelikle olan bağlarını pazartesi itibariyle koparacak değil tabii ki. bunun da bir olgunlaşma süreci var ve parlamento ile üye ülkelerin de görüşleri ve olurları alınacak. yine de insanların rahatsız oldukları bir konu çok da uzatılmayacaktır kanımca. ya da uzar fakat siyasi kurbanlar olur. artık seyredecez. zaten başka ne yapabiliriz ki?!

    Önemli Not: ülkemizin güzide haber kanalları haberi ingilizlerin yarın sabah üyelikten ayrılacakları ve bavulları topladıkları yönünde anlatıyorlar. bir de oy sandıklarının kucaklarda nasıl taşındığına bakın. ingilizler dürüst ve samimi bir seçim yapabilirken biz hala gıybet, dedikodu peşindeyiz. ondan sonra "bizi niye almıyola?!" ingilizler türklerin birliğe aday olmalarını birliğin terk edilmesine bir sebeb olarak sunabiliyor. hayır, bu onların terbiyesizliği değil; bizim politik zayıflığımızdır kanımca.
  2. lise son da gittiğim hala etkisinden kurtulamadığım ve çok sevdiğim harika kasvetli ülke. insanları söylenildiği gibi soğuk kanlı değildir.