insan nasıl insan oldu - m. ilin, e. segal - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
insan nasıl insan oldu - m. ilin, e. segal
bu dünyada bir dev var. bu devin öyle kolları var ki hiç güçlük çekmeden bir lokomotifi kaldırabilir. öyle ayakları var ki günde binlerce kilometre koşabilir. bu devin öyle kanatları var ki bulutlar üzerinde, kuşların çıkamadığı yükseklerde uçabilir. öyle yüzgeçleri var ki su altında balıklardan daha iyi yüzebilir. bu devin öyle gözleri ve kulakları var ki görülmeyenleri görür, başka bir kıtada konuşulanları işitir. bu dev o kadar güçlüdür ki dağları delip geçer ve dolu dizgin akıp giden suları durdurur. bu dev, yeryüzünü istediği gibi değiştirir; ormanlar diker, denizleri birleştirir, çölleri sular. kimdir bu dev? bu dev insandır. acaba insan nasıl dev oldu, nasıl dünyanın efendisi oldu? biz bu kitapta işte bunu anlatacağız.
m. ilin – e. segal

“insanı, onun geçirdiği evreleri anlamak, kendimizi ve bugünü anlamak demektir. bu nedenle herkesin bu kitabı okuması gerekmektedir…”
gülsüm cengiz
(kitapyurdu)
  1. ilk baskısının tarihini bulamadığım kitap. elimdeki, say yayınlarından çıkmış, ahmet zekerya çevirisi 552 sayfalık kitap 1994 tarihli... eğer isminin ingilizcesi 'how man became a giant' ise ilk basım 1942 diyebiliriz ancak 300 sayfa olarak. her neyse, basım yılı konusuna neden bu kadar taktım bilmiyorum ama özetle eski bir kitap diyebiliriz. yıllardır kütüphanedeydi bugün elime aldım nihayet. henüz 80 sayfasını okudum. beklentim ekseriyetle pitekantropus - neandertal - cromagnon geçişi üstünde durmasıydı ancak bunları çok hızlı ve yüzeysel geçti. tarım toplumu uygarlık derken iş alışverişe gelince gayr-ihtiyari kitabın sonlarına göz attım; platon, sokrates, arşimet, roma, isa. osmanlı, rus çarları... meğersem kitap salt evrimi anlatmıyor, politik-felsefik konulara da değiniyormuş. doğal olarak derinlemesine bilgiler sunmuyor, anlattıklarına hikaye havası veriyor.
    açıkçası hakkındaki yorumları okumak için sözlüğe girdiğimde başlığın açılmamış olması -ya da ben bulamadım hala emin değilim- beni çok şaşırttı, henüz kitabı bitirmediğim için de başlık açıp açmamakta kararsız kaldım. eğer okuyanınız bileniniz varsa görüşlerini almaktan memnuniyet duyarım.