1. kendi enerjisini üretir. götümüze fiş takıp dolaşmıyoruz sonuçta. atp sentezi diye birşey var. yediğinde koşmanı sağlayan "enerji" dediğin şey "ekmek" ise eğer, ekmek neden kendisi koşmamaktadır. enerji ayrı, enerjiye çevrilmek için kullanılan madde, yol yolak yada yakıt ayrı kavramlar. adamı delirtmeyin gece vakti.
  2. sadece fotosentez/kemosentez kısmına cevap vereceğim;

    çooook uzun zaman önce ilk insanlardan bir kaç kişi konuşuyormuş bu konuyu. demişler ki "lan o kadar evriliyoruz, fotosentezdir kemosentezdir alsak ya onları da bazı hücrelerimize". sonra aralarından bir zeki çıkmış demiş ki "lan o işi yapan canlılar var mı var, zaten yeterince inisiyatif verdik insanoğluna. bunu da yaparsak bu dünyanın a**** korlar oğlum". işte o bilge insan sayesinde fotosentez/kemosentez eylemlerini gerçekleştirebileceğimiz evrilmelere karışmamışız. o yönde evrilmeye çalışanlar da taşa dönmüş.
  3. bilenlerin aydınlatması gereken sual.gereken tüm su ve minarel ve organik bileşikleri aldığımız halde neden hücrelerimiz fotosentez veya kemosentez yapamıyor ?

    *normal atp enerjisi değil tabiki inorganik maddeden gilikoz gibi enerji oluşturacak şeylerden bahsediyorum.