• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.18)
insancıklar - fyodor mihailoviç dostoyevski
dostoyevski'nin ilk romanı olan insancıklar, zamanın ünlü eleştirmeni bielinski'nin hayranlığını kazanmasına karşın, uzun süre rusya'da bile dikkati çekmeden kalmış, değeri ancak sürgün dönüşünden sonra ortaya çıkarak, dünyanın her yerinde milyonlarca okurun beğenisini elde etmiştir. dostoyevski, başlıca konusu acıma olan büyük yapıtının temelini bu küçük romanla atmış; insanları sevme ve onlara acıma duygusuna son romanına kadar sadık kalmıştır. nihal yalaza taluy'un kaleminde bir kat daha değer kazanan bu güzel yapıtın yeni baskısını zevkle sunuyoruz. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. dostoyevski'nin 1846 yılında yayımlanan ilk başyapıtı, ilk edebi yapıtı.
  eserin ortaya çıkış hikayesi ilginçtir:
  dostoyevski romanı bir arkadaşına okuması için verir. arkadaşı da romanı o kadar beğenir ki heyecandan dostoyevski'nin yanına gider ve bunu dönemin eleştiri alanındaki otoritesi olan belinski'ye göstermeye karar verirler. gecenin bir yarısı koskoca eleştirmen belinski'nin kapısını çalarlar. belinski romanı okur ve gerçekten çok beğendiğini ifade etmek için:
  "yeni bir gogol doğdu" der. gogol bilindiği gibi o döneme kadar en büyük rus yazarı olarak bilinirdi. eser 1846 yılında yayımlanır. rusya'da dostoyevski'ye övgüler yağar ancak daha sonraki

  rus edebiyatinin ilk toplumsal romani sayilir.