• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
insanın değeri üzerine söylev - pico della mirandelo
bu kitap haklı olarak rönesansın manifestosu diye adlandırıldı. insanı bir mikrokozmoz olarak gören, pico, kendini kuran bireyin bir dünya kurduğunun farkındaydı..
pico, kabalayı avrupa'ya sokan kişi olmakla kalmadı, istemenin uzun bir aradan sonra açıkça duyulan sesi oldu. onun için dalınç ile büyü kendini değiştirmenin anahtarlarıdır, çünkü schopehhauer'in dediği gibi insan isterken, gerideki, içerideki yaratıcı güce, dürtüye çok benzer.


 1. klasik çağ kültürüne karşı bilimi savunan ilginç düşünürün kitabı. dönemine göre manifesto niteliği taşır. astroloji, fal ve batıla karşı savaş açıp, insanın klasik çağ kalıplarından kurtulması gerektiğini söyler. pek bilinmiyor nedense. biblos da pek iyi bir basım yapamamış ne yazık ki.
  sezgi
 2. "insan isterken, geride, içeride kendini gösteren yaratıcı güce, dürtüye çok benzer."
  kitaptaki en sevdiğim cümle bu oldu. fakat ben bu cümleyi tersten okumayı ~yani "istemeyi" değil de "dürtüyü" temel alarak yorumlamayı~ tercih ediyorum sanırım. insanın dürtüsü aslında istek olarak kendini gösterir. bu yüzden isteklerimiz, aslında bizi oluşturan şeylerin yansımasıdır.