1. yetindikleri için.
  one
 2. okumak zorunda olunmama durumu.
  gamze
 3. duyduğum en saçma neden "kağıt israfı olduğu için" oldu. e-kitap deseniz o da yok ama işte...
 4. pek çok nedeni var ama kendimi baz alırsam en önemli neden örnek kişi.

  biz bilgisayar aldığımız da ben daha ilkokuldaydım. sokaklarda top koştururken kendimi fifa 99 oynarken bulmuştum. ortaokul zamanlarıydı kaç yaşa tekabül ediyor emin değilim. ablam kaldırdı beni bilgisayardan oturttu koltuğa , önüme suç ve ceza'nın sadeleştirilmiş halini bıraktı. bunu okumadan kalkmayacaksın dedi. ondan sonra bende okuma alışkanlığı başladı. evimizde okuyabileceğim bütün kitapları okudum , ansiklopedi okudum , gazete okudum.

  zaten kitap okumaya alıştıktan sonra birinci kaynağınız kitap olmaya başlıyor. siyasetin belli bir dönemini mi merak ediyorsunuz ? açın okuyun , dinle ilgili problemleriniz mi var ? açın okuyun.

  sanırım bir insanın hayatta yapabileceği en zevkli eylem kitap okumaktır. hani bu yeni oyun tanıtımların da filan derler ya sürekli " tek sınırınız hayal gücünüz " diye. aynı öyle , kitap okurken de tek sınırınız hayal gücünüz.

  şimdi ben aynısını yeğenime yapıyorum , bilgisayar oynamasına müsade etmeden önce önüne ince küçük bir kitap bırakıyorum , bunu oku sonra oyun oynayacaksın.
 5. korkudan.

  bilgi edinmenin, bunu müteakip huzursuz olmanın binbir yolu var. fakat bilgiyi edinebileceğin senin benim gibi yanılgıları, endişeleri olan başka insanların aksine, bir kitabın "felsefe yapma"vari bir tavırla dikkatini dağıtamaz, "aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" gibi bir edayla oyalayamazsın. bilginin sahibi yazar, iletisini çoktan ortaya koymuş, insiyatifi kitabı aracılığıyla tamamiyle sana bırakmıştır. iletişimi tamamlamak, başlatılan bu işi bitirmek artık senin elindedir. kendini bildi bileli mesuliyet almaktan, dahil olmaktan, aktif olmaktan çekindirilen, bağlanmaktan korkutulan, sığlaştırılan insanlardan sen ile benim bu denli güçlü bir ilişkinin parçası olmak istemememizin sebebi olsa olsa bize öğretilen bu korku olsa gerek.
 6. tanpınar der ki, okuyan insan yalnızdır. belki de insanlar yalnız kalacaklarını bildiklerinden çok okumuyorlar...
  sınavlardan birinde bir soru sorulmuştu, paragraf sorusu, okumak piyano çalmaya benzer , nasıl insan ilk piyano çalışında güzel sesler çıkaramazsa, o aşamaya gelene kadar bir çok alıştırma yaparsa! aynen kitap okumaktan zevk almak içinde okuma alıştırmaları yapmalıdır ki , alışkanlığa dönüşsün... aşağı yukarı böyleydi hatırladıklarım okumak için önceden alıştırma gerekli. bu da başka bir fikir !!!
 7. mahmut esat bozkurt'un dediği sözü bi taraftan bu olaya da yontabiliriz: "insanlara özgür iradelerini kullanacak kadar para vermediğiniz sürece özgürlükten söz edemezsiniz." yani insanlar rahat yaşayamadığı sürece onlara itiraz edemiyoruz hayat koşturması da diyebiliriz buna. tabi bu mevzu ana, baba için geçerli sayılabilir (bkz: insalara kitap okuyacak rahatlığı vermemek)
 8. aptal telefonlarından başlarını kaldıramadıkları için
 9. hayatlarında kitap diye bir kavramın olmamasındandır.yani bir insan bundan böyle kitap okumalıyım diye birdenbire kitap okumaya başlamaz bence.çok fazla değişken var,aile,okul,çevresel faktörler.eğitim sistemi örneğin edebiyat derslerini düşünüyorum bırakın kitabı sevdirmeyi nerdeyse edebiyattan soğutmak için tasarlanmıştır.medyanın genel yayın politikasıda bununla paraleldir kitap diye bir şey varmış gibi bile yapmazlar.özetle okumayan bir kitle her zaman politika belirleyicisinin işine gelmiştir.