1. (bkz: duyar gibi duyar)

  hayvan ile nasıl bir ilişki kurduğumuza göre değişir. antropolojik olarak inan canlılar arasında yıldız hızında geçiş yok. olsun yararlanabildiğimiz hayvanlara önem verelim geride kalanlara bir kap su bırakmaya üşenelim ama. son yıllarda çıktı bu herhangi bir canlıya yardım edeceğine insana yardım et mantığı.

  ayrıca hilal cebeci'nin para basıp dış borçlarımızı ödeyelim tweeti mantığında bir başlık açılışı yapılmış. bence de herkes kapısının önündeki dilenciyi, psikopatı sosyal hayata kazandırsa dünya daha güzel bir yer olur. yaşam aşkı, güzel yarınlar, unicornlar evet.
  sezgi
 2. bu ülke insanlarının düzelmeyeceği kanısına varan benim gibi insanların uygulayabileceği eylemlerden biridir.

  bu genellemelerden de çok sıkıldık. şuradaki bir çok güzel insana her gün yüzünü gördüğüm insanlardan daha çok değer verebiliyorken neden dünyalar güzeli bir hayvana bir çomardan daha çok değer vermem mantıksız olsun?
 3. belki de biz hak etmiyoruzdur. ne zamanki hayvanlar savaş çıkarıp birbirini hiç uğruna katleder doğanın içine para için sıçar sağa sola atom bombası atar işte o zaman hayvanlar da değersizleşir gözümde ama o zaman kadar devam.
  wtf
 4. hayvanlar size zarar vermek istemez. yeteri kadar sevgi ve şefkat göstermeniz yeterli size saygı duymaları için.
 5. insanın önüne bir kap su koymak saygısızlık olur. adamın kocaman beyni var lan. ayıp.
 6. insanın hayvan kadar değersiz olmasından değil, hayvanın en az insan kadar değerli olmasından kaynaklanan durumdur. insanların kendilerini diğer canlılardan üstün görmesi ahmaklıktır. ne yani, gidip sadece daha çok bağırıyor diye bir diktatörün peşinden gidiyor olman seni bir koaladan üstün mü yapar sanıyorsun?
 7. içindeki hayvan sevgisinin insan sevgisinden fazla olmasından kaynaklıdır.
 8. insanlara değer verilmediği tespiti yanlış bir tespit.
  insan olabilmenin ilk ve en önemli şartı düşünebilmektir.
  ben insanlara gerçekten değer veriyorum.
  benim değer vermediğim sadece insan suretinde olup, beynini kiraya verdikleri için aslında insan olma yetisine sahip olmayanlar.
 9. kapının önüne su koyun, yere sakız atmayın, hayvanları tekmelemeyin falan bir sürü laf. kimse de demiyor savaşları durduralım, dilencilerin yardım toplama hakkını gasp etmeyelim, suçluları topluma kazandıralım diye.