insanlık tarihinin en büyük buluşu - youreads

 1. dindir. insanları bir araya getirip istediği gibi yönlendirmenin yolu. işin ilginç yanı bunu halüsinojen madde kullanıp ölülerle iletişime geçtiğini iddia eden şamanlar yapmıştır. sen al maddeyi saçmala. hadi o adam saçmaladı. diğerleri ona nasıl neden inandı. sonrasında çok yerel kaldığını fark edip ibadet yerleri yapmaları. göbekli tepe gibi yerler yapmaları.
 2. tam dindir diye yoruma girecektim benden önce yazılmış. ikincisini yazalım futbol olsa gerek. 22 kişinin top peşine koşması binlerce kişi stad'da, ekranlarda ise milyonlar ayağa sıçrayıp sevinmemiz çok acayip.
 3. yok
 4. badboy'un keşfi.
 5. ateştir ateş. basit bir hayvan olan homo'yu besin zincirinin tepesine çıkarttı. yırtıcılara meydan okudu insan. bir nebze olsun korkusundan sıyrıldı. kaçmayı bıraktı. anlamaya çalıştı. fikir üretti. sonra dinler, diller, medeniyet geldi. ama hiçbirisi ilk kıvılcım kadar etkili değildi.
 6. dinsizliğin dinden büyük buluş olduğunu sanırım tartışmaya gerek yok. insanlığın afyon bağımlılığından kurtulabileceğine dair özgüveni kazanması hiç kolay olmadı; süreç halen devam ediyor. bu yüzden dinsizlik büyük buluş kategorisinde ilk üçe oynar. diğer ikisi yazı ve elektrikli saç kurutma makinesidir. acayip pratik.
 7. (bkz: internet)
  (bkz: naylon çorap)

  yok troll falan değil. naylon çorabın bulunmasıyla kadınlar günlük hayatta daha aktif rol almaya başlamıştır.
  papa
 8. alternatif akım. tesla sen çok büyük adamsın. değerin bilinmedi şu dünyada.
 9. (bkz: küfür)
  "dilimin ucunda küfre dönüyor her sözcük!"