inside job - charles ferguson - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.17)
inside job - charles ferguson
ınside job, 2000'li yılların sonlarındaki finansal krizi konu alan, charles h. ferguson'un yönettiği 2010 yapımı belgesel filmdir. ferguson, filmde finansal hizmetler sektörünün amerika birleşik devletleri'nde sistemik yolsuzluğa neden olmasını ve bu sistemik yolsuzluğun sonuçlarını anlattığını dile getirmiştir. beş bölümden oluşan film, yasal ortamda ve bankacılık uygulamalarında gerçekleştirilen değişikliklerin finansal krizin oluşmasında nasıl yardımcı olduğunu araştırıyor.

eleştirmenlerden olumlu değerlendirmeler alan ınside job, temposu, araştırma kapsamı ve karmaşık bir konuyu sergilemesinden dolayı övgü topladı. mayıs 2010'da cannes film festivali'nde gösterildi ve en iyi belgesel film akademi ödülünü kazandı. (wikipedia'dan alınmıştır)


 1. egemen iktisat öğretisinin sefaleti ile iktisatçılardaki ahlaki yozlaşma üzerinden krizin esaslı bir panoramasını sunuyor.
  mutlu
 2. finans sektörüne yönelik oldukça etkileyici bir belgesel-film. margin call'un bir kaç tık yukarısında olduğunu düşünüyorum. anlatım görevinde ise matt damon bulunmakta.
 3. seslendirmesini matt damon'ın yaptığı charles ferguson imzalı 2010 yılı amerikan belgeseli.

  !---- spoiler ----!

  2000'li yıllarda amerika'da gelişen finansal sıkışmanın sebepleri ve sonuçlarını belgeleri ile anlatan izlenesi bir belgeseldir. dev finans şirketlerinin dev eğitim kurumları ile olan dirsek temaslarının ne kadar samimi olduğunu gözler önüne seriyor. belgeselde benim için en dikkat çekici nokta şu oldu:

  2008 yılında iflas eden finans şirketlerinin yöneticilerinin o dönemdeki amerikan başkanının kabinesinde çalışırlarken bugün aynı isimlerin halihazırdaki kabinede yine çok etkili pozisyonlarda görevli olmaları hayretlere düşmeme sebep oldu. belgeselde bahsi geçen çok önemli motto; "wall street'i yönetemezsiniz. o sizi yönetir." ve yönetiyor da. vay anasını arkadaş!

  !---- spoiler ----!


  Buradan izleyebilirsiniz
 4. eksik olmasın bir üstadımın tavsiyesi ve tedariki neticesinde izlemiştim. finans sektörünün kelli felli elemanlarından biri sorulan sorular karşısında kekeliyordu. kapitalizmin icap ettiğinde nasıl kekeletilebileceğinin öğrenilmesi açısından izlemekte fayda olduğunu düşünüyorum.