1. dilimizde "aralıklı oruç" diye çevirebileceğimiz bir "yaşam tarzı".diyet dediklerine bakmayıın efenim.vücut geliştirmecilerin yanı sıra herkesin kullanmak isteyeceği cinsten bir mevzudur.yağ oranınızı sağlıklı seviyelerde tutabilmenizi sağlar.hepsinden önemlisi zımba gibi hissedersiniz.bunu üç ay uygulayıp kan tahlili yaptırın.insanlar kıskanacaktır.

  okunası dayılar:
  ori hofmekler
  martin berkhan
  lyle mcdonald (bu dayının çok alakası yok bu işle fakat çok sağlam bilgileri vardır)
  omega
 2. pek çok diyetten sonuç alamayan insan evladı sonunda dermanı bunda buldu. gerçi ben diyet olayına hep soğuk baktım, sağlıklı beslenmek gibi bir sürece dahil olmak daha akla yatıyor benim için. ve inceleyip baktığınız zaman da gerçekten daha tutarlı geliyor ve de bir kaç günüme baktığımda kendimi gayet iyi hissediyorum. yemek sonrası uyku halim yok mesela ilginçtir. 16/8 periyodu şu an için bana uygun olanı. 24 saat gibi peygamber sabrı gerektiren bir çeşidi de var ki üst düzey bir yapı ve konsantrasyon gerektirir bu. bir diğer hali de 20/4 diye anımsıyorum. dr. ismail can çiftçi fitekran sitesinde çok güzel açıklamıştır düzeneği.
 3. çok iyi sonuçlar alınsa da diabet hastalarının şiddetle kaçınması gereken beslenme türü.
 4. kağıt üstünde bakıldığında evet, vücuda çok faydası olan bir beslenme biçimi. ama...

  diyabet, gerçek hipoglisemi, reaktif hipoglisemi yani şekerle ilgili bir hastalığınız varsa, insülin, şeker ilacı vs kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan sakın ve sakın denemeyin. şekeriniz sizi yerden yere vurur, işte böyle desem abartı olmaz toparlanmak hiç kolay olmaz. ben ettim siz etmeyin.

  16 saatlik yapmaya başladım. ilk hafta çok mutluydum. enerjim süper tavan yapmıştı. sindirim sistemi acayip rahatlamıştı, düzene girmişti. gel gör ki, üç öğünü sığdıramıyorsunuz 16 saate. hipoglisemi yüzünden kahvaltı etmek zorundayım yoksa yerleri süpürüyorum. evde sorun olmuyor da, dışarıda bir yerde insanları paniğe sevk ediyorum yere yığılarak.

  o yüzden ertesi hafta 14 saati deneyeyim dedim. yine fena olmadı. 2 ay kadar böyle devam ettim. ama bu arada reaktif hipoglisemi yüzünden gün içindeki şeker düşmelerim artmaya başladı. ama rh denen bu meret hormonlara, strese ve benzeri on binlerce etkene bağlı olduğu için ayak direttim. "pankreas sen mi yaman ben mi yaman" dedim. sonuç: pankreas yamanmış. hipoglisemi ataklarım zivanadan çıktı. ne yapsam şekerimi yükseltemiyordum. ve sonunda pes ettim. bıraktım if'i. şekerimi eski haline getirmek yaklaşık 3 haftamı aldı.

  son bir not: üstte gerçek hipoglisemi dememin bir nedeni var. ülkede pek bir moda, açken sen sen değilsin moduna giren herkes şekerim düştü zannediyor ama şekerini ölçse, düşük olmadığını görecek. açlıktan gözün dönmesi ama şekerin düşmemesi başka bir şey.