intihar etmeme nedenleri - youreads 1. karım, inci ile mercanım, dinim, inancım ile vicdanım. bir de dedem söver diye. karım dul kalır, seneler boyu gözleri nemli kalır. incim, sarı çiçeğim, kızım, gülistanım ağlar ki, gözlerinden kırmızı top gibi habbeler düşer. mercanım, oğlum, ciğerparem, söz verdim deniz ve tren yolculuğuna, bir de at süreceğiz oğlumla. doğduğum şehre götürecek, büyüdüğüm sokaklarda çocukluk sesimi işitecek. vicdanım bir de: birkaç düzine insanı üzmek ruh sıkıntısı olur benim için. bir de rabbim belki affetmez beni. bir çiçeğin özüne karışamam belki. bir tırtıl olamam, kelebek kanadı olamam belki.

  edit: imla.
 2. intihar etme "isteğinin" acizliği. yine nihilist bir gece, ölürsen ölürsün anlarım da intihar ne.
 3. hayat, beden, insanlar, psikoloji... bunlar manipüle edilebilen şeyler her şeyiyle. intihara harcayacağın eforu bunlara harca.
 4. intiharı tecrübe edemezsin çok şanslı değilsen. zamanını tecrübe edebileceğin şeylere harca keyif bundan ibaret.
 5. bazen umut, bazen korku? bazen inanç...
 6. çünkü insana en yakışmayandır ölüm.
  zepur
 7. bilinmezlik ve merak

  acaba yarın ne olacak, bundan 5 yıl sonra nasıl biri olacağım, çocuğum nasıl olacak, ben nasıl bir baba ve eş olacağım. gibi gelecek hayatın bilinmezliği ve insanın içine işlemiş merak duygusu.
 8. -ya şu başlık ne zaman kapanır artık sol frame'de görmem diyordum hala devam ediyor. hatta baya baya millet kafa patlatırcasına yazıyor iyi mi? sürekli bu başlığı görünce aklıma çok güzel bir söz geldi belki faydası olur size. sözü nerden biliyorum yada kimin bilmiyorum, kısacası söz hakkında hiçbir şey bilmiyorum. sadece sözü biliyorum.

  söz ise :

  -''ayakta duracak halim yokken, hayatta duracak nedenlerim var benim.''

  -okuduğumda çok sevmiştim-gayette mantıklı gelmişti. şimdi sorcaksınız benim hayatta duracak nedenlerim de yok diye. insan sadece nedenlerini(sebeplerini) bulmak için yaşar zaten çünkü düşünen varlık olmasıyla alakalı bir durum bu. buna da umut der geçer gider. formül bu kadar basit.

  edit : yine başlığı yukarı çektik.
 9. intihar etmek gibi bir düşüncem olmadı ama annemle babamı üzmemek için böyle bir şey yapamam.
 10. ismet özel şöyle açıklamaktadır:

  -40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun.

  -bir tür nihilizm değil mi bu?

  -tam tersine, değer yüklediğin şey bunlar değil. allah'tan başka hiçbir şeye değer vermemek var bunun arkasında.