intihar etmeme nedenleri - youreads 1. ismet özel şöyle açıklamaktadır:

  -40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun.

  -bir tür nihilizm değil mi bu?

  -tam tersine, değer yüklediğin şey bunlar değil. allah'tan başka hiçbir şeye değer vermemek var bunun arkasında.
 2. thales bir gün muhabbet oraya nasıl geldi bilmiyorum ama "ölüm ve yaşam arasında hiçbir fark yoktur." der. yanındakiler de bunun üzerine, "madem ölüm ile yaşam arasında bir fark yok, neden ölmüyorsun?" diye sorar. thales de durur mu, yapıştırır cevabı "ölüm ile yaşam arasında bir fark olmadığı için"
 3. "intihar edecek olursak hayata geri dönme ihtimalimiz yok.fakat yaşamayı seçersek her gün intihar etme şansımız var."
  du
 4. en geneli: anam babam üzülmesin.
  kısmi: korkuyorum.
  spesifik: borcum var.
  abi
 5. lan ayda yılda bir var olmuşuz zaten.
 6. ölümden korkmak iyi bir vazgeçme sebebidir.
  intihar bir reddediştir diyenlere de kızıyorum.
  intiharı seçen ünlülere özellikle yazar ve şairlere kızıyorum.
  yaşayarak vermelisiniz cezayı ölerek değil.
  inadına coşkuyla yaşayarak cezalandırmalısınız onları.
  tüm zorlukların üstesinden geleceğim ama gelemesem de önemi yok ezile büzüle bile olsa yaşayacağım!
  yaşamak allah'ın bana tanıdığı bir hak, kimse için harcamayacağım.
  bu dünyayı size zindan edenlere gülüşünüzle ceza vermelisiniz.
  keşke s.plath, j.london, hamingway, c. pavase , zweig ve daha niceleri böyle deselerdi ve inadına uzun sağlıklı yaşasalardı.
 7. ''sürekli intihar edebilme ihtimalimin ve imkanımın olduğunu bilmek beni yaşama bağlıyor'' demiştir cesare pavese. yine de etmiştir sonunda.
 8. karım, inci ile mercanım, dinim, inancım ile vicdanım. bir de dedem söver diye. karım dul kalır, seneler boyu gözleri nemli kalır. incim, sarı çiçeğim, kızım, gülistanım ağlar ki, gözlerinden kırmızı top gibi habbeler düşer. mercanım, oğlum, ciğerparem, söz verdim deniz ve tren yolculuğuna, bir de at süreceğiz oğlumla. doğduğum şehre götürecek, büyüdüğüm sokaklarda çocukluk sesimi işitecek. vicdanım bir de: birkaç düzine insanı üzmek ruh sıkıntısı olur benim için. bir de rabbim belki affetmez beni. bir çiçeğin özüne karışamam belki. bir tırtıl olamam, kelebek kanadı olamam belki.

  edit: imla.
 9. intihar etmek geride kalanları cezalandırmak demektir. eğer geride cezalandırmak istediğiniz kimse yoksa intiharın pek bir anlamı yoktur.
 10. -ya şu başlık ne zaman kapanır artık sol frame'de görmem diyordum hala devam ediyor. hatta baya baya millet kafa patlatırcasına yazıyor iyi mi? sürekli bu başlığı görünce aklıma çok güzel bir söz geldi belki faydası olur size. sözü nerden biliyorum yada kimin bilmiyorum, kısacası söz hakkında hiçbir şey bilmiyorum. sadece sözü biliyorum.

  söz ise :

  -''ayakta duracak halim yokken, hayatta duracak nedenlerim var benim.''

  -okuduğumda çok sevmiştim-gayette mantıklı gelmişti. şimdi sorcaksınız benim hayatta duracak nedenlerim de yok diye. insan sadece nedenlerini(sebeplerini) bulmak için yaşar zaten çünkü düşünen varlık olmasıyla alakalı bir durum bu. buna da umut der geçer gider. formül bu kadar basit.

  edit : yine başlığı yukarı çektik.