1. şu an amerikanın bile belli başlı yerlerinde bu olayın devam ettiğini düşünürsek ülke olarak bunu tartışacak daha çok zamanımız olduğunu düşünüyorum.
 2. aslında kısaca çomarlığın yüceltilmesi bu. bile isteye bu model benimsendi. çünkü zaten çomarlık kanımızda var ve çomarı idare etmek çok kolay. ekmek istemez su istemez mahalleye camiyi yap ezan sesini az aç yeter bunlara. ama işte kaçırdıkları konu, bu tiyatro sahnelenirken arkada bunların oyun olduğunu kavramış aklı çalışan kuvvetli bir beyin takımının olması lazım. bu kısmen vardı ama o kadar gerçekçiydi ki oyun, saf çomar orijinli beyin takımları da kendini kaybetti. yani artık durumumuz saldım çayıra modudur. freni tutmayan bisikletten düşmemek için yapacağımız tek şey sürmeye devam etmek. elbet çarpacağız bir yere ama işte ne kadar geciktirebilirsek o kadar kar diyorlar.
 3. bir köktenci olarak burada bana bir kaç kelam düşüyor sanırım.

  denge kozmoz'un çalışmasını sağlayan yegane unsurdur. yaşam alanları ve kozmoz'da denge bozulursa sistem dengeyi uzun sürse bile mutlaka tekrar sağlar.

  bir habitat'da yırtıcıların sayısı artmaya başlarsa av azalır, sistem yırtıcıları açlıktan öldürerek av'ın tekrar aynı popülasyona ulaşmasını sağlar.

  insan ırkı için durum değişmez, bir düşünce yapısı diğer düşünce yapısını engellediğinde sistem değişir.

  burada asıl sorun din veya ırkçılık değil ! zeki ve eğitimli insanların daha fazlası için dinleri kullanarak cahil insanların çok kolay manipüle edilebilmesi.

  oku kardeşim oku.
  ister allahın emri ile oku, ister kendi isteğinle.

  kozmoz öyle yada böyle zihinsel evrim geçiremeyenleri bir şekilde zaten yok edecek.
 4. hangimiz kendi ırkımızın ırkçılığını hangimiz kendi dinimizin köktenciliğini yapmıyoruz ki?
 5. medyanın bu başlıkta çok etkisi var zannımca cünkü hiç de böyle bir artış görmüyorum.
  analiz veya anket olmaksizin kim ne yazsa da , kapsamı kendi çevresini gecemeyecek. lakin bu artışın olmadığına dair birkaç çıkarımim şu;
  + ülkü ve ülkücülük ( eğer size göre ırkçılık ise ) 1970 lerle 2010 ları kıyaslamanızı tavsiye ederim. aradaki muazzam farkı göreceğimizi umuyorum.

  + köktendinci ( ki tanımı yapmamiş kimse, niye kötü, nasıl kötü. analiz yok ) kesimi şeriatcılar olarak nitelendirirsek 90 lar refah fazilet dönemi ile bu anı karşılaştirirsaniz aradaki o farkı yine goruruz.

  şu an giderek artıyor diyebilecegim tek şey iktidarın gücü. yoksa halk bu bahsi geçen özellikleri yitirmeye başlayalı bir hayli oldu.

  zülfiyar editi :
  edit öncesi;
  yoksa bu halk bahsi geçen özellikleri yitireli çok oldu