1. dürüst olmak gerekirse, denetleme zamanında göstermelik alınan tedbirler bütünü. bu çok genel oldu, hadi herkesin günahını almayayım ama inşaat sektörünün gözlemlediğim, çevremden duyduğum kısmında durum böyle.

    az vahim olan, kendi yaşadığım bir şeyi örnek vereyim. 3-4 yıl kadar önce, şantiyesinde çok uluslu firmaların çalıştığı, önemli bir projenin küçük bir kısmını tasarlayan bir firmadaydım. projedeki neredeyse her şeyin şartnamesi var, toplantı için ofis kısımlarına gidecekseniz bile birkaç gün önce isminizin kapıya bildirilmesi, size refakat edecek bir kişinin ve sizin iletişim bilgilerinizin kaydedilmesi gerekiyor, hadi girdiniz diyelim, girişte bir saha içi kuralların anlatıldığı video izletilip bundan yazılı sınav oluyorsunuz ve alandaki ofislere bile hep ziyaretçi kartınızı okutarak giriş yapabiliyorsunuz filan.

    neyse, bu aşamaları geçip müşavir firmayla toplantımızı yaptık, sonrasında müteahhit firma projedeki kazık donatısıyla ilgili sorun yaşadığını söyledi. gidip bakalım yerinde dedik. bindik arazi aracına gittik, e toplantı için gitmişiz; ayağımda stiletto olmasa da az topuklu ayakkabı var, kumaş pantolonluyum filan. çelik burunlu bot, bol pantolon, özel eldiven filan hak getire yani (hoş, bana bot getirseler 40 numaradan başlayacaktı, ki daha önce başka bir şantiyenin toplantısında 40 numara ayakkabıda 38 numara ayaklarımı sabitleyip yürümeye çalışmışlığım var ki bayağı yorucuydu ve benden palyaço olmazmış, anladım o gün :)) 1.2m çapında olacak kazıklardan(*:boyut verdim çünkü kazık deyince sivri uçlu şey geliyor akla çünkü ) birinin başına gittik, sıkıntıyı dinledik, çözümü ürettik derken "iş güvenlikçileri geliyor, sizi burada görürlerse ceza alırız, imalatı durdururlar bir süre" diye haber ve uyarı geldi, biz onlar gelmeden arabaya geçip oturduk ve sahayı arabadan çıkmadan geziyormuşuz gibi ikna edildiler - konuşarak-.

    ben de isterim iş güvenliği sağlansın ama işler pek öyle yürütülmüyor sanki.
  2. mimari acidan asla uygulayamayacagimiz tedbirlerdir. en basitinden ulkedeki tum kapilar iceri dogru aciliyor. bir yangin yada tahliye durumunda kapilarda yigilma ve izdihami onlemek adina ozellikle kurumlarda kapilar disari dogru acilmali.

    bu kadar basit bir uygulama icin bile kilini kipirtatmayan kanun yapicilar var. elinde mezura ile binalara is yeri acma izni veren mufettisler kapi esiklerini olcmeye devam etsin. is guvenligi zaten ikinci planda.