• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.40)
isa'ya göre incil - jose saramago
nobel edebiyat ödülü sahibi josé saramago, tartışmalara yol açan romanı isaya göre incilde isanın yaşamını ve hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor. anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve mecdelli meryemle olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken isayı, tanrının oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. isanın ve tanrının üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir incil olan bu roman, saramagonun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap.
john butt, times literary supplement


yazarın en iyi kitabı... saramagonun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı.
james wood, new republic


vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış.
los angeles
times book review

türkçe
388 s. -- 2. hamur-- ciltsiz -- 14 x 20 cm
istanbul, 2012

çeviri : e. efe çakmak


 1. "tanrım, tanrım, beni niye terk ettin, zavallı çocuk kendini ölüme giden yolda, başka bir ıssızlığın sonsuz yalnızlığında, babasız, anasız, kardeşsiz, terk edilmiş hissediyordu...
  ...koyunlarının arkasına sallanan çoban, uzaktan onu seyrediyordu."
  hangi insan bu kadar kızar tanrı'ya, neden bu kadar kızar? olmamasına mı kızar yoksa var olup bu kadar duyarsız, bu kadar bencil olmasına mı?
 2. çok beğendiğim kitaptır. isanın kısacık hayatını çok güzel detaylarla anlatır yazar kimseyi umursamadan. -spoiler sayılmaz artık- isanın göldeyken kayıktaki konuşmaları ile çarmıha geriliş kısmı çok çok güzeldir. hatta bittikten sonra isanın hayatını ve son günlerini anlatan 2 adet film izletmiştir. bu konulara ilgi duyuluyor ise okunmalıdır, şiddetle tavsiye edilir.
 3. "incil'i okuyan, inancını kaybeder. katoliklerin çoğunun bu kalın kitabı okuduğunu sanmıyorum" demişti saramago. bir yerlerden tanıdık geliyor ama çıkaramadım şimdi...
  mutlu
 4. jose saramago bu kitabından sonra portekiz'in katolik gruplarından gelen tepkilere (o dönemin hükümetinin rezilce tepkileri de dahil) kızıp portekiz'i terk etmiş ve kanarya adaları'nda yaşamaya başlamıştır.
  flute