isaac asimov

Kimdir?

isaac asimov (2 ocak 1920 - 6 nisan 1992), yahudi asıllı abd'li yazar ve biyokimyacı.

pek çok konuda yapıtları olmasına karşın, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmıştır. kurgu olmayan çok sayıda eserinin yanı sıra fantezi dalında da yazmıştır. dewey ondalık sınıflandırma sistemindeki felsefe hariç tüm ana dallarda eserleri vardır. asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır. robert a. heinlein ve arthur c. clarke ile birlikte yaşadığı dönemde "üç büyük" bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir.

yaşamöyküsü

kesin doğum tarihi bilinmeyen asimov'un doğum tarihi resmi kayıtlarda 2 ocak 1920'dir. rusya'da smolensk yakınlarındaki bir kasabada yahudibir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen asimov, ailesi ile birlikte üç yaşındayken amerika birleşik devletleri'ne göç etti. new york kentinde büyüdü. 20 yaşından önce bilim-kurgu öyküleri yazmaya başladı.

columbia üniversitesi'nden 1939'da mezun oldu ve kimya dalında doktorasını aynı üniversiteden aldı. daha sonra boston üniversitesi'ne geçti. burada 1979'da profesör oldu.

26 temmuz 1942'de gertrude blugerman ile evlendi. bu evliliğinden iki çocuğu oldu. 1973'te ilk eşinden boşanan asimov, aynı yıl janet jeppson ile evlendi.

1983'te olduğu by-pass ameliyatındaki kan naklinde kendisine verilen enfekte kan nedeniyle aids'e yakalandı ve 6 nisan 1992'de bu hastalık yüzünden öldü. aids'ten öldüğü gerçeği ölümünden on yıl sonra kamuoyuna açıklandı.

yazarlık kariyeri

yazarlık kariyerine bilim-kurgu ile başlayan asimov, popüler bilim kitapları ve şiir kitapları da yayımladı.

1941'de yayımlanan nightfall adlı kısa bilim-kurgu öyküsü, en ünlü bilim-kurgu öykülerden biri oldu. bu öykü 1968'de amerikan bilim-kurgu yazarları adlı kuruluş tarafından o zamana dek yazılmış en iyi kısa bilim-kurgu öyküsü seçildi.

asimov, vakıf (ing: foundation) ve robot dizi kitapları ile de büyük ün kazandı.

kazandığı ödüller

nebula best short story (aday) (1965) : founding father nebula best short story (aday) (1965) : eyes do more than see nebula best novel (kazandı) (1972) : the gods themselves hugo best novel (kazandı) (1973) : the gods themselves hugo best novellette (aday) (1975) : that thou art mindful of him nebula best novellette (aday) (1976) : the bicentennial man hugo best novellette (kazandı) (1977) : the bicentennial man nebula best novel (aday) (1982) : foundation's edge hugo best novel (kazandı) (1983) : foundation's edge hugo best novel (aday) (1984) : the robots of dawn nebula best short story (aday) (1986) : robot dreams hugo best short story (aday) (1987) : robot dreams hugo best novellette (kazandı) (1992) : gold

Sonuç bulunamadı.