1. gazalici, tasavvufcu, nihilist vb. anlayışları bırakıp tekrar olgulara ve rasyonalite zeminine oturması gereken din. yoksa bir milyar küsür inananı daha çok sefilleri oynayacak. özellikle tekrar dedim zira 13.yy'a dek dünya gerçeklerinden şimdiki kadar kopuk değildi aksine rönesans için kaynaklık etmişti üyeleri.
 2. hakkinda her umutsuzluga dustugumde, her suphemde aklima yalniz su cumleyi getiren din:

  "islamdan once muslumanlari tanisaydim, musluman olmazdim" yusuf islam
 3. ortadoğu yöresinden çıkmış ve orasıyla özdeşleşmiş yaygın dini inanç. inananları, bilimin dini olduğunu; dünyanın geri kalanı ise bırakın bilimi, medeniyet ile bile aynı cümle içerisinde kullanılmaması gerektiğini düşünür. ikisi de hatalıdır. islamın, kendi zamanı olan ortaçağ döneminde ortadoğunun dünyanın bilim merkezi olmasında çok büyük önemi, bilimin gerekliliğini de kendi içinde vurgulayacak kadar güzel bir felsefesi vardır. lakin artık 2016 yılındayız ve dünya için dinler dönemi bitmek üzere. melekler ve astrofiziği aynı gerçeklikte düşünemeyecek kadar ilerledik. ortadoğu haricinde dinini ciddiye alan, onu muhafaza etmek ve yaymak isteyen ülke sayısı son derece azdır ve bu ülkelerdeki dinsizlik seviyesi her zaman refah ve bilim ile doğru orantılı olmuştur. artık her dinin olduğu gibi islamın da (teoride) devri sona ermiştir, üstünden de yüzlerce yıl geçmiştir. günümüze bakınca islamın radikalleştiği topraklarda ne demokrasi, ne huzur, ne de bilimsel gelişme görmek mümkündür. müslüman bir ülkeden çıkan başarılı bir bilim insanı islam sayesinde değil, islama rağmen bulunduğu konuma yükselebilmiştir. kendi ülkemizde islama olan inancın azalması, ya da en azından islamın siyaset ve eğitim sahnelerinden yok olması türkiye'yi hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede en ileriye götürecek yegane durumdur. aynısı tüm ortadoğu ülkeleri için de geçerlidir.
 4. kutsal kitabını okuduğumdan anladığım kadarıyla hoşgörü dini olmayan dindir. inananlara saygım sonsuz.
 5. mensubu olanların çoğunun, ilk emrini uygulamadığı din.(bkz: oku)
  başımıza ne geldiyse bu yüzden geldi, allah'ın bize neleri emrettiğini hep başkaları anlattı ve biz işimize gelene inanıp işimize gelmeyeni reddettik, ama okumadan, kulaktan dolma.
 6. türkiye ve diğer müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu ülkelerdeki kronik sorunların baş sorumlusu olan arap mitolojisi.

  üretim yerine yağmayı teşvik eden ganimet kültürü, cinselliği tabu olarak gören bakış açısı, bia't kültürü, kadınların ikinci sınıf muamele görmesi hatta eğitiminin hoş görülmemesi ve şiddet içerikli ayetleri nedeniyle islama inanan toplumları çağının gerisinde bırakmıştır.

  hristiyanların yaptıkları gibi hayatın merkezinden çıkararak, sadece bir din olarak yaşanmadığı sürece de sıkıntılar artarak devam edecektir.

  reform şart ama yapacak ya da talep edecek bir topluluk var mı, orası büyük bir soru işareti.
 7. 1- rize; çocuk esirgeme müdürlüğü, kızılay şube başkanlığı, il özel idare genel sekreter yardımcısı, eski din kültürü öğretmeni, rezil bi islamcı
  http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/460321/Cocuk_Esirgeme_Muduru_cocuk_istismarindan_tutuklandi.html

  2- sinop; islamcı dernek başkanı, genel islamcı özelliklerine sahip
  http://www.birgun.net/haber-detay/islamci-dernek-baskanina-cocuklara-tecavuz-ve-tacizden-24-yil-hapis-100043.html

  3- afganistan; sapasağlam islamcı bi ülke, hatta islamı birebir yaşıyorlar ki taliban diye sünni-milliyetçi bi örgütleri var. sünni-milliyetçi t.c'nin köçek "kültürü" gibi onlarda da "bacha bazi" denilen bi "kültür" var
  https://www.youtube.com/watch?v=zNUxq8rI6lM

  4- arabistan; islamın kesinlikle on numara yaşandığı yer, hac-umre, beş yaşındaki kızına tecavüz eden vaizi falan var
  http://www.radikal.com.tr/dunya/5-yasindaki-kizina-tecavuz-edip-olduren-suudi-vaize-8-yil-hapis-1154840/

  5- osmanlı da oğlancılık; bilmeyen etmeyen yok, inanmayan sünni-milliyetçi-ülkücü ayhan songar'ın psikiyatri kitabını okusun
  http://t24.com.tr/haber/osmanlida-escinsellik-elinde-tesbih-evinde-oglan-dudaginda-dua,243678

  6- ensar vakfı denilen, sünni, milliyetçi, devletçi bir oluşumun bünyesinde çalışan bir "öğretmenin" 45 tane erkek çocuğa tecavüz etmesi
  http://www.birgun.net/haber-detay/karaman-da-45-erkek-ogrenciye-tecavuz-106150.html

  islam; yukarıda sıraladığım islamcıların ve islamcı yönetimlerin-devletlerin-tarikatların inandığını, uyguladığını söyledikleri din.
 8. bu isim adı altında en az iki tane din bulunmaktadır.
  t
 9. arapça “se-le-me” kökünden türemiştir ve barış anlamına gelmektedir.
 10. her din gibi eşsiz ve biricik olduğunu iddaa eden din.